13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Nënkryetari i Listës Serbe befason me deklaratën: Kurti i dërgoi këta politikanë në Beograd për ta rrëzuar Vuçiqin!

- Advertisement -

Nënkryetari i Listës Serbe dhe kryetari i Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq, tha se Rada Trajkoviq dhe Nenad Rashiq e kanë politizuar tragjedinë në Beograd dhe Mlladenovc

Jevtiq ka deklaruar në Facebook se beson se shumica e qytetarëve që kanë qenë dje dhe të hënën në rrugët e Beogradit nuk kanë ardhur për shkak të politikës, por për shkak të shtabave politike që keqpërdorin tragjedinë.

- Advertisement -

“Në ditën e Krishtlindjeve të këtij viti, në Gotovushë u plagosën nga armë zjarri një i ri serb dhe një djalë serb. Në disa raste pas plagosjes së Milloshit dhe Stefanit, në veri të Kosovës u plagosën edhe dy serbë. Ata që qëlluan të riun serb, burrat dhe djali sot janë në liri. Në ditën e dytë të Krishtlindjeve Ortodokse sivjet u mbajt një tubim i madh protestues në Shtërpcë ku morën pjesë qytetarë nga veriu dhe jugu i Kosovës, disa mijëra njerëz thanë qartë atë ditë: Stop dhunës kundër serbëve! Dhe sot shumë qartë themi ndal dhunës!

Jemi prekur thellë nga tragjedia në Beograd dhe fshatrat afër Mlladenocit dhe Smederevës. Një tragjedi e madhe ndaj së cilës askush nuk mbeti indiferent. Ne vajtuam dhe heshtëm në atë dhimbje të përbashkët. Megjithatë, politizimi i atyre ngjarjeve është diçka që nuk e prisnim, dhe kur shoh se po reklamojnë këtë edhe Rada Trajkoviq, Nenad Rashiq, duke e përkrahur politizimin e tragjedive të fundit, atëherë është më se e qartë, prapavija e atyre. Tubimet janë të qarta, besoj se shumica dërrmuese e qytetarëve që ishin dje dhe të hënën në rrugët e Beogradit nuk kanë ardhur vërtet për shkak të politikës, aspak për shkak të atyre shtabave politike që keqpërdorin tragjedinë”, tha Jevtiq, raporton Kosovo-online.

- Advertisement -

Ai shtoi se qëllimi i Rada Trajkoviqit dhe Nenad Rashiqit nuk ishte që ta luftojnë dhunën, por ta rrëzojnë presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Kur i ftuam të gjithë ata që dënojnë sulmin ndaj Milloshit dhe Stefanit në Shtërpcë më 8 janar, nuk e pamë as Rashiqin dhe as Radën.

Dhe vetëm ky fakt flet dhe i përshkruan më së miri ata, synimet dhe qëllimet e tyre. Nuk është qëllimi apo qëllimi i tyre që të “luftojnë kundër dhunës”, por vetëm si ta largojnë presidentin Vuçiq nga pushteti.

- Advertisement -

E përderisa opozita në Serbinë qendrore po lufton për të ardhur në pushtet në këtë mënyrë, kjo dyshe me timonin në personin e Albin Kurtit uron që Vuçiqi të ikë sepse kjo do t’ia lehtësonte punën atij.

Dhe pjesë e kësaj pune është ajo që po ndodh me serbët në Kosovë që nga ardhja e Kurtit në pushtet – sulme, plagosje të serbëve, shtypje, rrëmbim tokash nga nikoqirët serbë në veri të Kosovës, arrestime dhe ndalime të paligjshme të serbëve.

Një shumicë e madhe, e madhe e serbëve janë kundër metodave dhe politikave, veprimeve të Radës dhe Rashiqit dhe atyre që ata i mbështesin në formën e opozitës në Serbinë qendrore”, shtoi Jevtiq.

Ai beson se Albin Kurti dje i ka dërguar Rashiqin dhe Trajkoviqin në Beograd si “pjesë të regjimit në Prishtinë”.

“Ata sigurisht që nuk ishin aty për shkak të shqetësimit të tyre për tragjedinë që na ndodhi, sepse po të kishin qenë do të kishin qenë në Shtërpcë më 8 janar, ose të paktën do të kishin dënuar lirimin e atyre që qëlluan serbët në Gotovushë dhe në veri të Kosovës. Shtrohet pyetja pse opozita nuk organizoi protesta në Beograd pas plagosjeve të djemve dhe të rinjve serbë?”, pyeti Jevtiq.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -