19 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Nëna e mbajti në jetë duke ushqyer me gji, foshnja u nxor nga rrënojat 62 orë pas tërmetit

- Advertisement -

Foshnja 6-muajshe, e cila ishte nën rrënojat e godinës së shembur nga tërmeti në Hataj, u nxor nga ekipet e kërkim-shpëtimit 62 orë pas tërmetit dhe u dërgua në spital.

Heronjtë tanë arrijnë të shpëtojnë edhe nënën e fëmijës dy vjeçar, e cila mësohet se ka shpëtuar duke ushqyer nën rrënoja foshnjën e saj 6 muajshe.

- Advertisement -

Foshnja dhe nëna e saj u përfshinë në përpjekjet e kërkim-shpëtimit në ndërtesën e shembur në Ürgenpaşa Mahallesi Asım Sokak për shkak të tërmetit në Hatay.

Një foshnjë 6 muajshe u shpëtua e gjallë.

- Advertisement -

Mësohet se nëna e ka mbajtur në jetë foshnjën e saj duke i dhënë gji nën rrënoja.

Foshnja u ndihmua fillimisht në vendngjarje nga personeli shëndetësor i Shërbimit të Ambulancës Provinciale, pasi u noxr nga rrënojat dhe më pas u transferua në Spitalin Universitar Hatay Mustafa Kemal me ambulancë.

Mësohet se kipet e FSK-së në Turqi kanë nxjerrë të gjallë nga rrënojat edhe nënën e fëmijës 2-vjeçar që e shpëtuan disa orë më parë.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -