16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

‘Ne kërkuam që Bislimi e Nagavci të vizitojnë Preshevën, ata Bërnabiç veriun’

Të hënën pritet që në veriun e Kosovës, të qëndroj në vizitë Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç.

Për këtë në konferencën e sotme të Kryeministrit Albin Kurti i pyetur nëse Bërnabiç ka marr leje nga autoritetet kosovare.

- Advertisement -

Ai është përgjigjur se fillimisht ishte pala kosovare që ka kërkuar leje që Zëvendëskryeministri i deleguar për dialog, Bisnik Bislimi dhe Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci të vizitojnë, Luginën e Preshevës, me pas ata kanë kërkuar që e para e ekzekutivit serb të vijë në vizitë në tri komunat verior që banorë janë komunitetit serb – raporton Syri Kosova.

Kurti shtoi që nuk do të lejoj që gjatë kësaj vizite të Bërnabic, të ketë thirrje sikurse ka ndodhur në të kaluarën kundër Kosovës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -