fbpx
0.7 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Ndodh edhe kjo: Serbët në veri organizojnë protestë kundër Vuçiqit dhe Listës Serbe

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Më 9 janar, në pjesën veriore të Mitrovicës, është paraparë protestë e serbëve të pakënaqur me politikën e Listës Serbe dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq karshi Kosovës.

Organizatori i protestës, Ivan Miletiq, thotë për Danas se serbët nga Kosova kanë mbetur “peng”.

- Advertisement -

Protesta është caktuar për në ora 12:01 te monumenti i Car Llazarit në qendër të pjesës veriore të Mitrovicës.

Ai thotë se qytetarët me heqjen e barrikadave e panë se në cilin drejtim po shkon situata dhe se janë pajtuar që nuk do të pranojnë “as lojërat e Kurtit dhe as të Vuçiqit”.

Ai thekson se nuk u janë bashkuar organizatat formale dhe se nuk e dinë se sa njerëz do të vijnë duke pasur parasysh, siç thotë ai, frikën që ekziston tek qytetarët.

Miletiqi thotë se qytetarët edhe pse paraprakisht dyshonin në “qëllimet e sinqerta të Vuçiqit dhe të një pjese të Listës Serbe”, për herë të parë besuan se do të kishte “rezistencë të përbashkët”.

- Advertisement -

“Më herët kemi tentuar të organizojmë disa protesta për të mirën e qytetarëve, por nuk ka pasur sukses sepse njerëzit janë udhëzuar në momentin e fundit që të mos vijnë sepse protestat nuk kanë mbështetjen e pushtetit. Por shpresojmë që populli të çlirohet pas kësaj situate të fundit në të cilën të gjithë kemi qenë qytetarë të manipuluar”, thotë Miletiq.

Shenim: Foto eshte ilustrim

- Advertisement -

Të fundit

Stresi: Gruaja e huaj nuk përmendet, Vedati bëri një gjest të pahijshëm

Stresit duket se i kanë penguar komentet e Vedatit për ish-gruan e tij. Ai është shprehur se një gjë e...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -