13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Ndërtesa zhduket brenda sekondash, pamje filmike nga tërmeti shkatërrues në Turqi

- Advertisement -

Momenti i shembjes së ndërtesës në lagjen Baglar është në kamera e një personi me telefon.

- Advertisement -

Mediat turke kanë raportuar se nga tërmeti janë mbi 76 persona të vdekur.

Qendra Amerikane e Sizmiologjisë tha se tërmeti ishte me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter.

- Advertisement -

Lëkundjet e forta u regjistruan në orën 04:17 me orën lokale. Ato ishin me thellësi 17.9 kilometra dhe me epiqendër pranë qytetit të Gaziantep.

 

Autoritetet në Turqi kanë konfirmuar vdekjen e të paktën 76 personave deri më tani. 10 janë qytetet turke që janë prekur nga ky tërmet.

- Advertisement -

Në Siri, mediat atje raportojnë për të paktën 50 të vdekur.

Të pIagosurit janë po ashtu me qindra.

Shifrat janë paraprake dhe numri i viktimave mund të jetë shumë më i lartë, pasi të shumtë janë ata që dyshohen të jenë zënë nën rrënoja.

Lëkundjet e forta shembën shumë ndërtesa dhe ekipet e shpëtim-kërkimit po punojnë për nxjerrjen e njerëzve të zënë poshtë.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -