3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

NATO tregon forcën, avionët Iuftarakë patrullojnë krahun lindor të aleancës

Avionë Iuftarakë të NATO-s nga Italia, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar forcën gjatë një patrullimi në krahun lindor të Aleancës në Poloni.

Fluturimi është kryer më 12 tetor, por pamjet u publikuan vetëm të enjten nga ana e NATO-s. Në patrullim morën pjesë avionë italianë Eurofighters, avionë polakë F16 dhe MiG-29, si dhe avionët amerikanë F-22.

- Advertisement -

Misionet “mburojë” të NATO-s janë rritur ndjeshëm së fundmi, që prej sulmit të Rusisë në Ukrainë dhe kërcënimeve për shtrirje të konfliktit përtej kufijve të saj.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -