13.6 C
Pristina
E premte, 9 Qershor, 2023

Natën para tragjedisë, Kosta ishte në një ditëlindje me shokët që i qëlloi

- Advertisement -

Të rekomanduara

Fqinjët e pallatit ku jeton Kosta K. (13), djali që dje vrau tetë shokë të shkollës dhe një roje, dhe plagosi gjashtë nxënës dhe një mësues historie, janë ende në tronditje të madhe, nuk kanë fuqi të koment për tragjedinë e djeshme.

Siç thotë një fqinj, babai i djalit ishte gjithmonë aty për të gjithë në ndërtesë kur kishin nevojë për ndihmë – si mjek, por edhe si fqinj.

Gjithashtu, djali shpesh ndihmonte, u sillte ushqim fqinjëve.

- Advertisement -

Megjithatë, ajo që i habit të gjithë është se babai i djalit kishte kaq shumë armë në banesë.

“Kur policia po i nxirrte gjërat nga banesa, thotë se janë gjetur më shumë armë”. Në vitin 2016 ka bërë kërkesë për armë dhe hamendësoj që atëherë ka filluar t’i mbledhë, kushedi se çfarë i ka rënë në kokë”, thotë një fqinj.

Ata flasin për Kostën si një djalë i tërhequr dhe i turpshëm, që nuk shihej me miqtë e tij.

“Gjithmonë ishte vetëm një grua me ta që kujdesej për ta, sinqerisht nuk e kam parë kurrë me shoqëri”. Por e di që një natë para tragjedisë ka qenë në një ditëlindje me klasën e tij, ata që ka qëlluar! Kishte edhe një vajzë që i pëlqente dhe e qëlloi”, thotë një fqinj i shokuar.

- Advertisement -

“Çfarë duhet të bëjmë nëse e shohim këtu?”

Ndërsa vazhdonin të flisnin, dinin për babanë aq sa u thoshte, se të afërmit e tij ishin sportistë dhe shkrimtarë të suksesshëm dhe se ai ishte një mjek i respektuar. Megjithatë, askush nuk e dinte se ai po shkonte në poligonin e qitjes.

“Ne folëm dhe u pamë shumë herë. Ai kurrë nuk përmendi se kishte armë, apo se do të shkonte në poligonin e qitjes. Nuk e di as a do të mbajë ndonjë përgjegjësi tani, Kosta duhet të dalë jashtë, çfarë të bëjmë nëse e shohim këtu… Me siguri ndonjë familje do të dojë të hakmerret”, thotë një fqinj.

Siç thonë në intervistën për “Blic”, besojnë se familja do të duhet të largohet.

Babai dhe nëna e djalit thuhet se të dy punojnë në shëndetësi dhe njihen si njerëz të sjellshëm dhe të sjellshëm.

Siç thonë ata, fëmija më i vogël i vajzës tani është diku me nënën e saj.

“Asnjëherë nuk ka pasur asnjë problem me ta, përveç se babai ka protestuar kur është dashur të hapet Qendra Ortodokse në godinë, është hapur në të njëjtin kat ku janë ata, të varurit shkojnë atje për këshillim. Ai u rebelua dhe protestoi edhe ndaj patriarkut. Kishte frikë se çfarë njerëz do të hynin në ndërtesë, sepse është një qendër këshillimi për të varurit nga alkooli dhe droga”, thotë një fqinj.

Mbrëmë mijëra qytetarë në mbarë Serbinë kanë bërë nderime për fëmijët e vrarë dhe rojës së shkollës. U ndezën qirinj në Beograd, Novi Sad, Valjevo, Uzhice…

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Kosova, “viktimë” e Perëndimit për ta shkëputur Serbinë nga Rusia e Kina

Hezitimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për ta goditur Serbinë pas tensioneve të fundit në...

Më shumë