fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

NASA paralajmëron për një stuhi të madhe diellore, e cila do të shkaktojë probleme në Tokë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Shkencëtarët nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe NASA kanë paralajmëruar rrezikun e një stuhie të madhe diellore e cila, sipas tyre, do të shkaktojë kaos në Tokë deri në fund të javës në pajisjet radio dhe GPS.

Shkencëtarët thonë se stuhia diellore shkaktohet nga një shpërthim i fuqishëm në Diell që ndodhi të martën.

- Advertisement -

Deri në fund të javës, ata presin emetime të dritës auroral në gjerësinë gjeografike të mesme.

Observatori Diellor dhe Heliosferik i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (SOHO) ka vëzhguar një nxjerrje masive koronale shumë të ndritshme dhe të shpejtë duke u përhapur nga skaji juglindor i Diellit.

Përveç kësaj, Observatori Dinamik Diellor i NASA-s zbuloi valë goditëse nga shpërthimi rreth të dy poleve të Diellit. /abcnews.al

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -