fbpx
2.5 C
Pristina
E martë, 31 Janar, 2023

Murati: Me nismën për tërheqjen e 30 përqindëshit po synohet të shkatërrohet sistemi pensional

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se me iniciativën për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, po tentohet që të shkatërrohet sistemi pensional.

Sipas Muratit, me këtë nismë po synohet që të shkatërrohet ky system dhe të kalohet në sistemin ku kontribuon gjenerata për gjeneratë.

- Advertisement -

“Çka po synohet me këtë nismë, është shkatërrimi i sistemit pensional se kjo tashmë edhe është thënë nga deputetë të opozitës. Pra synimi është që të merren këto 30 përqind dhe pastaj edhe 30 të tjera dhe të shkatërrohet si sistem, dhe të kalojmë në sistemin ku kontribuon gjenerata për gjeneratë. Pra, gjeneratat aktuale që kanë kontribu duhet me vazhdu me kontribu edhe për gjeneratat e tjere, duhet me pagu dyfish kushdo që ka pagu në Trust, për shkak se dikujt iu ka tek me e shkatërru sistemin”, ka deklaruar Murati.

- Advertisement -

Të fundit

Hovenier zbulon detaje nga takimi për Asociacionin: SHBA s’mbështet asgjë kundërkushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeff Hovenier ka folur për media pas takimit që ka...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -