fbpx
-4.2 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Mujanoviq: Kosova ta refuzojë Asociacionin, skandaIoze që po i bëhet presion për ta kënaqur vasaIin e KremIinit

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Gazetari i njohur boshnjak, Jasmin Mujanovic thotë se është skandaloze se si SHBA-ja dhe BE-ja po i bëjnë presion Kosovës për të pranuar themelimin e Asociacionit të cilin Mujanoviq e quan “Skemë tjetër të dështuar të ndarjes sektare”.

Ai thotë se kjo është skandaloze meqë Kosovës po i bëhet presion për të themeluar diçka të tillë për të qetësuar “vasalin e Kremlinit”.

- Advertisement -

Mujanoviq thotë se Kosova duhet të refuzojë krijimin e Asociacionit meqë sipas tij e gjithë siguria e rajonit varet nga kjo gjë.

“Përpjekja e vazhdueshme e SHBA-së dhe BE-së për ta detyruar Kosovën të pranojë krijimin e një skeme tjetër të dështuar të ndarjes sektare – “Asociacioni i Komunave Serbe” – për të qetësuar vasalin e Kremlinit Vuçiç është skandaloze. Kosova duhet të refuzojë; siguria e të gjithë rajonit varet nga kjo”, ka shkruar Mujanoviq.

Ky reagim i tij vjen pas deklaratave të dy emisarëve, Escobar dhe Lajcak pas vizitës në Prishtinë dhe Beograd.

- Advertisement -

Të fundit

Portieri turk ende nën rrënojat e tërmetit, s’ka informata për gjendjen e tij

Portieri turk, Ahmet Eyup Turkaslan ka përfunduar nën rrënojat e tërmetit të fuqishëm që e goditi sot Turqinë. Derisa gruaja...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -