8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

“Mrekullia” e Erzinit, qyteti në Hatay që nuk vajtoi asnjë të vdekur, kryebashkiaku shpjegon arsyen

- Advertisement -

Tërmeti në Turqi e Siri ka shënuar mbi 36 mijë viktima, ndërkohë që ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan janë lëshuar një lumë akuzash se ka lejuar kontraktorët të ndërtojnë pallate “kartoni” pa iu përmbajtur rregullave të ndërtimit.

Nuk është rastësi që pas zbulimeve për punën e dobët, Bloomberg citoi ankesat se “kompanitë e ndërtimit dihet se heqin kolonat mbështetëse nga disa dyqane dhe parkingje dhe bëjnë ndryshime në muret mbajtëse të ndërtesës, dyert dhe dritaret”, autoritetet turke janë angazhuar në një aksion kundër kontraktorëve.

- Advertisement -

Një përjashtim nga “rregulli” i trishtuar që ka shkaktuar vdekjen e mijëra njerëve, shumica e tyre në provincën e Hatay, qyteti Erzin nuk ka asnjë viktimë në rrethinat e tij.

- Advertisement -

“Erzin është një qytet me 42,000 banorë në një distancë prej 15 km nga qyteti Osmaniye, 110 km nga qyteti Hatay dhe shumë afër Adanas. Megjithatë, nuk kemi humbur asnjë person dhe nuk kemi të lënduar . Të vetmit viktima janë banorët e qytetit tonë që ndodheshin në zonat fqinje”, tha për Euronews kryetari i bashkisë së Erzinit, Okes Elmasoglu.

Këtë realitet ai ia atribuoi faktit se gjatë mandatit të tij si kryetar komune nuk ka lejuar asnjë ndërtim pa leje.

Ai ka treguar sesi i është kërkuar leje për të ndërtuar, po në përgjigje u ka thënë se nuk e ka atë lloj autoriteti.

- Advertisement -

“Unë nuk kam atë lloj autoriteti. Nuk mund ta bëj një gjë të tillë” tha kryebashkiaku i Erzinit.

“Edhe nëse e luftoni këtë fenomen, qytetarët do të vazhdojnë të tentojnë të ndërtojnë pa leje. Nëse nuk keni staf të mjaftueshëm, nuk keni një shans 100% për ta kontrolluar këtë. Por ne kishim vullnet dhe thamë që nuk do ta bëjmë një gjë të tillë në periudhën tonë”, shtoi ai.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -