9.4 C
Pristina
E martë, 6 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Mitrovica e Veriut stërmbushet me flamuj të Serbisë

Sheshi i Mitrovicës së veriut është stërmbushur me flamuj të Serbisë para protestës së paralajmëruar për të dielën e 6 nëntorit.

Sheshi dhe pjesë të tjera të qytetit të Mitrovicës së Veriut të premten vonë të katër nëntorit janë ‘stolisur’ me flamuj të Serbisë.

- Advertisement -

Ky veprim simbolik është ndërmarrë para protestës të thirrur për të dielën nga ana e Listës Serbe, pas shkarkimit të shefit të policisë së Kosovës për regjionin e Mitrovicës së Veriut.

Përfaqësuesit e Listës Serbe kanë njoftuar se të shtunën e pesë nëntorit do të mbajnë një takim me përfaqësuesit serb në institucione të Kosovës, ku do të shqyrtojnë mundësinë për bojkotim dhe largim nga institucionet e Republikës së Kosovës. Ndërsa ata kanë paralajmëruar protesta nga e diela e gjashtë nëntorit, raporton N1, transmeton Portali Dukagjini.

“Ne kurrë nuk do të ndalemi, dhe ajo që është veçanërisht e rëndësishme – do të jetë një rezistencë demokratike dhe jo e dhunshme”, ka thënë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq.

- Advertisement -

“Protestat do të jenë vërtet paqësore, por në fund askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në terren”, ka shtuar ai.

Situata në Kosovë është tensionuar pasi 1 nëntorit, kur Qeveria e Kosovës vendosi që t’i ndalojë targat e paligjshme “KM” të automjeteve.

Por, në fazën e parë të vendimit të Qeverisë Kurti, është vetëm ‘qortimi’, gjë të cilën Komandanti i Policisë së Kosovës për Mitrovicën e Veriut, Nenad Gjuriq, kishte refuzuar që ta zbatojë vendimin e qeverisë, me ç’rast ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Fehim Hoti, e ka shkarkuar Nenad Gjuriqin.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -