fbpx
-9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Miratohet rezoluta, NATO ‘trondit’ Rusinë me vendimin e fundit

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Asambleja Parlamentare e NATO-s ditën e djeshme, 21 nëntor, miratoi unanimisht një rezolutë ku i kërkon vendeve anëtare të shpallin Rusinë si shtet TERR0RlST dhe të hetojnë zyrtarët rusë për KRlME Iufte në Ukrainë.

Të 30 anëtarët e Aleancës mbështetën propozimin e delegacionit dhe miratuan rezolutën që e njeh Rusinë si një “shtet terrorist” sipas ligjvënësit Yehor Cherniev, kreu i delegacionit të përhershëm të Ukrainës në AP të NATO-s.

Rezoluta gjithashtu apelon për ngritjen e një gjykate të posaçme ndërkombëtare në lidhje me agresionin e Rusisë në Ukrainë, tha Cherniev.

- Advertisement -

“Një gjykatë e tillë do të bëjë të mundur dënimin jo vetëm të autorëve të drejtpërdrejtë të krimeve të luftës, por edhe të udhëheqjes së lartë ruse,” shtoi ai.

“Rezoluta e quan Rusinë kërcënimin më të drejtpërdrejtë për sigurinë euro-atlantike,” tha Tomas Valasek, kreu i delegacionit sllovak në AP të NATO-s.

- Advertisement -

Të fundit

Grabiten kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga tërmeti, arrestohen nga Policia turke

Pas fatkeqësisë së tërmetit, një grup personash kanë grabitur kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -