fbpx
0 C
Pristina
E enjte, 26 Janar, 2023

Minerali i Trepçës në Muzeun e Vjenës, nën emrin e Jugosllavisë

Duhet Lexuar

Pasuritë natyrore të Kosovës, njihen dhe zënë vend edhe më gjerë.

Një prej këtyre rasteve është edhe në në muzeun e Historisë së Natyrës në Vjenë të Austrisë.

- Advertisement -

Në pjesën ku tregohet për gurët e çmuar, minerale dhe metale nga të gjitha vendët e botës, është edhe një nga miniera e Trepçës në Mitrovicë.

Sidoqoftë, ky guri i çmuar nga Trepça, duket se qëndron aty për një kohë të gjatë, sepse shteti nga i cili shkruan se vjen ky mineral, ka më shumë se një dekadë që nuk ekziston.

Kështu, krahas emrit të Trepçës si minerë, aty figuron edhe emri i Jugosllavisë, shkruan RTK.

Një gjë e tillë, duket se nuk i ka rënë në sy askujt nga institucionet shtetërore, apo Ambasada e Kosovës në Vjenë.

- Advertisement -

Një ndryshim i emrit të shtetit nga Jugosllavi në Kosovë, do të ishte informacion më i saktë për mijëra turistë, që brenda ditës e vizitojnë këtë muze, e ku brenda të cilit, shpërfaqet i gjithë krijimi i universit, që nga shpërthimi i madh, që njihet si Big Bang.

Në këtë muze, paraqitet krijimi i sistemit diellor, fillet e jetës në tokë, evolucioni i qenieve të gjalla, përfshirë edhe njerëzimin.

- Advertisement -

Të fundit

“Gjyshe, kam vrarë një fëmijë nga Shqipëria”, telefonata që hutoi të moshuarën, i rrëmbyen 20 mijë euro

Një tjetër e moshuar ra viktimë e mashtrimit në Patra, ku burri që e telefonoi në telefon pretendonte se...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -