20.7 C
Pristina
Monday, August 8, 2022

Milanoviq: Në fund do ta marrë Vuçiqin për dore e ta çojë në Jasenovac

Presidenti kroat Zoran Milanoviq ka komentuar deklaratat e homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se nuk do të heq dorë nga vizita e tij në Jasenovac sepse si♪5 ka thënë ai “kroatët nuk mund ta trembin atë”.

“Të sqarojmë fillimisht kohën e rrëzimit të aeroplanit ukrainas me armë serbe dhe arratisjen e Vuçiqit, fakti është se disa ditë para rrëzimit të avionit, Vuçiq po përgatitej për në Jasenovac dhe se ndoshta nuk e kanë rrëzuar qëllimisht avionin. Nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën, por nuk është bërë siç është dashur. Është bërë fshehurazi përmes ndërmjetësve. Për këtë jam informuar në detaje gjatë gjithë kohës, por nuk kam folur për këtë”, ka thënë Milanoviq.

” Vuçiq duhet ta kishte njoftuar zyrtarisht vizitën. Është normale të bëhet kështu. Ai është presidenti i parë serb që e ka kërkuar. Së fundmi, e shoh Vuçiqin duke balancuar deklaratat e tij, duke përfshirë edhe mitin se 700,000 njerëz vdiqën në Jasenovë, kështu që nuk është as afër. Pse nuk mjaftojnë 90,000 njerëz? Nëse doni një marrëdhënie konkrete fqinjësore, atëherë vazhdoni dhe kontribuoni në të”, theksoi kreu i shtetit kroat, raporton Index.hr.

“Sa i përket shkuarjes në Jasenovac, në fund do ta marrë për dore atje dhe nëse nuk funksionon ndryshe”, ka shtuar Milanoviq.

“Dhe kini kujdes, kur thoni se qeveria kroate është ustashe. Epo, nuk është. Ka shumë pak ustashë në Kroaci, por çetnikë në Serbi sa të duash,” shtoi ai.

Ditë më parë, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kishte planifikuar ta vizitonte privatisht Jasenovacin dhe Pakracin, por iu ndalua hyrja në Kroaci nga autoritetet e atjeshme.

Të fundit
Lajme të lidhura