11 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Mijëra ushtarë të humbur për 6 muaj, Ukraina nxjerr statistikat

Gati 9 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës i Ukrainës, gjeneral Valeriy Zaluzhny.

Deklarata e Zaluzhny, e raportuar nga agjencia e lajmeve Interfax-Ukraine, jep një vlerësim të numrit të humbjeve që nga fillimi i luftës pothuajse gjashtë muaj më parë.

- Advertisement -

Në qershor, këshilltari presidencial i Ukrainës Oleksiy Arestovych kishte thënë se 10,000 ushtarë kishin vdekur që nga fillimi i konfliktit.

Rusia nuk e ka përditësuar numrin e saj zyrtar të vdekjeve që nga 25 marsi, kur autoritetet thanë se 1,351 ushtarë dhe oficerë kishin vdekur.

BBC thekson se nuk mund të verifikojë asnjërën nga shifrat nga burime të pavarura, por analiza e fundit bazuar në burime të hapura sugjeron se që nga 19 gushti ka pasur 5,701 vdekje të konfirmuara të ushtarëve dhe oficerëve rusë.

- Advertisement -

Megjithatë, numri i vdekjeve të konfirmuara në të cilat ka qasje BBC mund të përmbajë të paktën 40-60% më pak emra se ata që janë varrosur në të vërtetë në Rusi, pasi analiza u mbështet në raportet e konfirmuara të vdekjes.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -