29.2 C
Pristina
Thursday, July 18, 2024

Mercenarët serbë që luftojnë në frontin ukrainas shohin ëndrra: Kosovën do ta rikthejmë me ndihmën e Rusisë

- Advertisement -

Vullnetarët serbë, pjesëtarë të policisë ushtarake serbe të paraqitur me emrat “Sava” dhe “Dunav” (Danub) ishin mysafirë të emisionit në kanalin “Prave vesti” në YouTube. Fytyrat e tyre janë të mbuluara për të mbrojtur identitetin e tyre sepse, siç shpjegohet gjatë emisionit, ligji serb nuk i lejon ata të luftojnë në një fushë beteje të huaj.

- Advertisement -

Prezantuesi i pyet për takimin në Serbi, i cili, sipas tij, është i paqartë. Informacioni se serbët vendosën të regjistrohen për të “mbrojtur vlerat tona të përbashkëta të krishtera” janë të sakta, thekson prezantuesi dhe pyet vullnetarët serbë se si po reagojnë në Serbi për faktin që “djemtë” shkuan në vijën e frontit.

Një luftëtar Viking nga batalioni Sudoplatov është një përkthyes në shfaqje dhe themelues i lëvizjes ndërkombëtare të shoqatës ruso-sllave “Preporod”.

- Advertisement -

“Dunav” dhe “Sava” kanë përvojë luftarake sepse, tregon Vikingu, kanë shërbyer në policinë ushtarake serbe dhe kanë përvojë në trajtimin e armëve. Sidomos sepse ushtria serbe përdor kallashnikovë dhe lloje të ngjashme të armëve.

“Dunav” mburret se ka mësuar më pak gjatë shërbimit të tij në policinë ushtarake sesa në javën që kaloi në batalionin Sudoplatov. Vullnetarët serbë na thonë se kushtet janë perfekte, stërvitja është e mirë dhe se është dhjetë herë më e mirë se ajo që është rënë dakord.

- Advertisement -

“Dunav” ka familje dhe “Sava” jo.

“Shkëlqyeshëm, Dunav ka një mundësi të shkëlqyer për të gjetur një grua të mirë në territorin e rajonit të Zaporozhye ose Kherson ose në Donbass. Sepse siç tregon prezantuesi, djemtë martohen atje, fëmijët jetojnë pranë njësisë dhe janë të njëjtët heronj”.

“Dunav” dëshiron të marrë nënshtetësinë ruse.

“Në fund të fundit, ai e sheh të ardhmen e çlirimit të Kosovës vetëm nga Rusia”, thotë Viking dhe shton se serbët e kuptojnë këtë, duke përfshirë edhe pavarësinë e vendit të tyre nga NATO nga ndikimi i Amerikës Perëndimore, nga i cili mund të çlirohet vetëm falë Rusia. Dhe Kosova do të çlirohet falë Rusisë. Ata e kuptojnë se sipas rezultateve të betejës që po zhvillohej tani në Ukrainë, kjo është luftë për Kosovën”.

Luftëtari Viking, thotë se lëvizja e tij ekziston për më shumë se 10 vjet dhe kanë përfaqësues në të gjitha vendet sllave.

“Ndoshta jeni të vetëdijshëm se ka mitingje të shumta, përfshirë edhe ato në Beograd, që organizohen në shenjë mbështetjeje për tonën, kjo është edhe pjesëmarrja jonë. Të gjithë kemi të njëjtin synim, që sllavët të bashkohen rreth Rusisë dhe që Rusia, si nënë, të bashkojë të gjithë popujt sllavë”. Lëvizja e tij, thotë ai, ka përfaqësues në Poloni, Bullgari, Republikën Çeke dhe Sllovaki.

“Serbët janë vëllezërit tanë më të mëdhenj, kultura dhe historia. Madje kemi të njëjtin flamur”.

Në pyetjen se sa vullnetarë ka nga vendet në të cilat përfaqësohet “Preporod”, ai thotë se kanë 15 persona nga Serbia që duan të vijnë, 5-6 nga Maqedonia dhe 10 nga Polonia.

Prezantuesi i pyet përse erdhën dhe si reaguan fqinjët?

“Ne kemi ardhur këtu për të ndihmuar vëllezërit tanë sepse shohim padrejtësinë që na ka ndodhur në vitet 1990 dhe familja jonë reagon normalisht, na mbështet”, thotë “Dunav”.

“Kjo është një thirrje nga zemra”, përgjigjet “Sava” dhe gruaja e tij, thotë ai, e shikon normalisht.

Pritësi pyet se cila do të ishte përgjigja e vullnetarëve nëse nuk do të kishte dënim për këtë në Serbi?

“Sava” është i bindur se do të vinin më shumë njerëz. “Dunav” pajtohet me këtë konstatim dhe vë në dukje se kjo është gjithashtu një çështje e zemrës.

Sipas specialitetit të tyre ushtarak, ata janë qitës që do të kryejnë detyra të zakonshme luftarake.

“Djemtë e batalionit tonë i nënshtrohen stërvitjes, koordinimit luftarak, stërvitjes fizike dhe mësojnë të gjuajnë me lloje të ndryshme armësh, përfshirë ato të rënda. Çdo luftëtar mëson të përdorë pajisjet siç duhet dhe do të jetë pjesë e batalionit Sudoplatov”, thonë ata. /Ballkani

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -