fbpx
0.3 C
Pristina
E shtunë, 28 Janar, 2023

​Mediumi zviceran: Rrnoftë Granit Xhaka

Duhet Lexuar

Granit Xhaka ishte edhe njëherë në qendër të vëmendjes në Kampionatin Botëror pasi ishte njëri nga më meritorët në radhët e Kombëtares së Zvicrës për t’ia dhënë Serbisë përjashtimin në ky kompeticion.

Në fitoren me rezultat 3-2 të “helvetikëve”, Xherdan Shaqiri kontribuoi me një gol, kurse Xhaka pati një paraqitje të mrekullueshme si njëri nga më të mirë në fushë.

- Advertisement -

Por, jo vetëm loja me top, por mesfushori i Arsenalit e tregoi veten edhe në momentet kur u provokuar nga kundërshtari duke u treguar i pandalshëm përballë tyre, siç ishte rasti i përplasjes fizike me mbrojtësin Milenkovic. Në atë rast, Xhaka u përballë me të gjithë lojtarët rivalët tek porta e tyre.

Paraqitjet e tij kanë entuziazmuar jo vetëm shqiptarët, por edhe popullin zviceran si dhe mediat sportive atje që kanë shpërthyer me lavdata për futbollistin nga Kosova.

“Rrnoftë Granit Xhaka”, është titulli i gazetës zvicerane “SantasZeitung”, që e përshkruan paraqitjen e tij si jetike për kualifikimin e Zvicrës në mesin e tetë skuadrave më të mira në Kupën e Botës.

- Advertisement -

Të fundit

U shpërnguIen nga Ferizaj në Jordani para 115 vitesh, fIet shqiptari që ka ruajtur gjuhën dhe historinë e famiIjes së tij

Ndonëse është Iindur në Jordani, Jahja Alarnuti, me prejardhje shqiptar, di të fIasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një rrëfim që...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -