fbpx
-3.9 C
Pristina
E diel, 5 Shkurt, 2023

Mediumi i Putinit me skenar të errët për Ballkanin në 2023, shkruan për konflikte në Kosovë e Bosnjë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti, e cila është tërësisht në shërbim të agjendës gjeopolitike të presidentit rus Vladimir Putin, ka parashikuar konflikte në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë gjatë vitit 2023.

Në një artikull të publikuar, agjencia vlerëson se Evropa është bërë “vendi më i nxehtë në botë” dhe se në këtë vit të ri “jo vetëm Kosova, por edhe Bosnja mund të shpërthejë”.

- Advertisement -

Megjithatë, sipas mediumit, ngjarja kryesore edhe këtë vit do të mbetet lufta në Ukrainë.

Këtij artikulli propagandues, i cili më shumë se të jetë një analizë e mirëfilltë, i shpreh dëshirat dhe qëllimit e Putinit, i kanë dhënë zë edhe mediat serbe duke e ripublikuar.

Viti 2022 ishte një ndër vitet ku mosmarrëveshjet politike të Kosovës me Serbinë thuajse rezultuan me konflikt të armatosur për shkak të situatës së tensionuar që u krijua në veri.

Pati dhjetëra raportime por edhe akuza direkte nga institucionet e Kosovës së prapa barrikadave dhe dorëheqjeve të organizuara të serbëve nga institucionet e Kosovës, qëndronte Kremlini, me shpresën e hapjes së nja vatre të re konflikti në Evropë.

- Advertisement -

Të fundit

Vuçiç dorëzohet para Perëndimit, ndizen “sirenat e alarmit” në Moskë – dy mesazhet kërcënuese nga Putin për Beogradin

Serbia ndodhet në një pozicion shumë të vështirë. Duhet të zgjedhë mes Rusisë, ose Perëndimit. Sipas këtij skenari tmerri,...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -