7.1 C
Pristina
29 Tetor, 2020 - 06:03

Më 2021 mund të bëhet realitet transplantimi i zemrës së derrit tek njeriu

Sipas ekspertëve, zemra e një derri mund të transplantohet tek njerëzit në vitin 2021.

Raporti thotë se një operacion do të përpiqej të zëvendësonte një veshkë njerëzore me një të derrit. Ky raport u publikua në vitin 2019 dhe thuhej se pas 3 vitesh, pikërisht në fund të vitit 2021 do të ishte i mundur transplanti i zemrës së derrit tek njeriu, transmeton Shqip.

Anatomia dhe fiziologjia e zemrës së një derri është e ngjashme me atë të një njeriu, kështu që ato përdoren si modele për zhvillimin e trajtimeve të reja. Shpresat për një trajtim të suksesshëm të sulmit në zemër u rritën pasi një terapi gjenetike tregoi premtime tek derrat.

Një ekip ndërkombëtar studiuesish, përfshirë shkencëtarë, zbuluan se shpërndarja e një pjese të vogël të materialit gjenetik të quajtur microRNA-199 në një zemër të dëmtuar nga një sulm shkaktoi rigjenerimin e qelizave, shkruan “The Guardian” në vitin 2019. Tashmë pritet të shihen rezultatet e studimeve të deritanishme dhe nëse një transplant i tillë do të bëhet realitet në fund të vitit të ardhshëm.

Të fundit

Polici pa maskë i shqipton një qytetari gjobë

Gjatë ditës gjobisin qindar qytetarë për mosmbajtje të maskave si masë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë vetë këto...

Engel: Milosevici nuk më la të futem në Kosovë më 1995, unë nuk e lashë atë të futet pas 1999

Ish-anëtari i Kongresit amerikan, përgjatë kohës sa Bill Clinton ishte president, Eliot Engel, ka rikujtuar kohën kur nuk u la të futet në Kosovë...

Konjufca zbulon sondazhin e fundit që ka bërë një parti: Do kemi diku 50 deputetë

Anëtari i Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se në sondazhin e fundit partia që përfaqëson ai po prinë e para në Kosovë.Konjufca ka thënë...

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës Ish-komandanti suprem i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se është krenar me atë...

Të tjera nga rubrika

Polici pa maskë i shqipton një qytetari gjobë

Gjatë ditës gjobisin qindar qytetarë për mosmbajtje të maskave si masë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë vetë këto...

Engel: Milosevici nuk më la të futem në Kosovë më 1995, unë nuk e lashë atë të futet pas 1999

Ish-anëtari i Kongresit amerikan, përgjatë kohës sa Bill Clinton ishte president, Eliot Engel, ka rikujtuar kohën kur nuk u la të futet në Kosovë...

Konjufca zbulon sondazhin e fundit që ka bërë një parti: Do kemi diku 50 deputetë

Anëtari i Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se në sondazhin e fundit partia që përfaqëson ai po prinë e para në Kosovë.Konjufca ka thënë...

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës

Clark: Jemi krenar me ato që ka arritur populli i Kosovës Ish-komandanti suprem i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se është krenar me atë...