25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

“MbyIIe gojën, mbyIIe”, pubIikohen pamje të reja nga përpIasja e ashpër Haxhiu-Berisha

- Advertisement -

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se ka për interes të mos e zbardhë rastin e aktivistit të kësaj partie, Astrit Dehari, që më 2016 u gjet i vdekur në qelinë e burgut në Prizren, ku po mbahej i paraburgosur nën dyshimin se kishte kryer sulm ndaj ndërtesës së Kuvendit.

- Advertisement -

Në Kuvend, Berisha ka thënë se Vetëvendosje e ka përdorur rastin e Deharit për përfitime politike.

Ai ka thënë se janë dy “parakushte” për ta zbardhur rastin. Ka ndërlidhur këtu edhe rastin e vetëvrasjes e vëllait të Astrit Deharit, Arbënorit. Ka aluduar se “nëse zbardhet rasti i sulmit në objektet e institucioneve do të ishte tërmet për VV-në”.

- Advertisement -

Ndaj fjalimit të Berishës kanë reaguar ashpër deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

 

Debati mes tyre ka vazhduar edhe pas ndaljes së mikrofonëve.

- Advertisement -

Në prapaskenë, debati mes Haxhiut dhe Berishës ka vazhduar edhe për disa minuta.

“S’ka ashtu me fole çka t’i teket këtij. Gjykata i ka shpall njerëzit të pafajshëm sepse ju keni dashur ta shpallni Lëvizjen Vetëvendosje, organizatë terroriste! Ju, partia juaj! Mbylle gojën! Mbylle!”, i ka thënë Haxhiu, Berishës.

Në video dëgjohet edhe deputeti i Listës Guxo, Burim Meta, i cili kritikon Berishën për “sjellje jo njerëzore”.

“Komandant, shumë jonjerëzor je kallëzu. I thotë vetës komandant”, i ka thënë Meta, Berishës.

“A ki diçka personale. Nëse ki diçka personale dalim jashtë”, i është përgjigjur deputeti i PDK-së, Metës.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -