17.7 C
Pristina
Wednesday, August 10, 2022

Mbi 120 mijë njerëz protestuan dje në Gjeorgji për anëtarësim në BE

Të premten në mbrëmje, rreth 120,000 njerëz protestuan në Gjeorgji për anëtarësimin e vendit në BE.

Protestuesit kërkonin dorëheqjen edhe të kryeministrit Irakli Garibashvili. Mediat gjeorgjiane raportuan se qeveria e tij nuk kishte bërë mjaftueshëm për të siguruar që Gjeorgjia të bëhej kandidate për anëtarësim në BE, shkruan derstandard.at.

“Nëse qeveria nuk dëshiron të dëgjojë vullnetin e popullit gjeorgjian, ne do t’u tregojmë atyre zemërimin e popullit gjeorgjian siç nuk e kanë parë kurrë më parë,” bërtiti një folës në protestë.

Organizatorët e protestës paralajmëruan një tjetër tubim masiv me 3 korrik.

Kujtojmë se në një takim të nivelit të lartë në Bruksel të enjten, BE deklaroi Ukrainën dhe Moldavinë si kandidatë për anëtarësim në BE – por jo Gjeorgjinë.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, kishte deklaruar se BE-ja ishte gjithashtu e përgatitur në parim për t’i dhënë Gjeorgjisë statusin e kandidatit. Megjithatë, një sërë reformash duhet ende të zbatohen në vend që kjo të ndodhë.

Garibashvili tha se qeveria e tij dëshiron të përmbushë kërkesat e BE në kohë “në mënyrë që të mund të marrim statusin e kandidatit sa më shpejt të jetë e mundur”.

Vendi paraqiti një aplikim në Bruksel në fillim të marsit.

Të fundit
Lajme të lidhura