fbpx
0.3 C
Pristina
E shtunë, 28 Janar, 2023

“Mbase kjo ditë festive s’është e duhura për ta thënë”, Rama: Dua ta sjell në vëmendje këtë fakt

Duhet Lexuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të deputetëve të Kosovës dhe Shqipërisë tha se dëshironte të theksonte fatin tragjik të atyre që kishin nënshkruar deklaratën e pavarësisë më 28 Nëntor 1912.

Rama tha se “mbase kjo ditë festive nuk duket e duhura” por insistoi se kjo “nuk mund të lihet” pa u thënë.

“Do të doja të sillja në vëmendje një fakt që mua s’më ka rënë rasti ta them, por as s’kam pasur rastin ta dëgjojë të thuhet. Mbase kjo ditë festive nuk duket e duhura… Por sot, pikërisht sot, nuk mund të lihet pa kujtuar se historia jetësore e atyre 40 firmëtarëve të pavarësisë përshkruhet nga funde tragjike”, tha kryeministri shqiptar.

- Advertisement -

“Edhe trajtimi i tyre i mëvonshëm është sa i përcaktuar politikisht, aq edhe i kufizuar sporadikisht”, theksoi ai.

- Advertisement -

Të fundit

12 mijë pula u groposën në Skenderaj: Fermeri që ‘u mor në qafë’ nga vërshimet [VIDEO]

Fermerit Liridon Geci nga fshati Llaushë i Skënderajt, vërshimet i kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale, përcjell portali Rajoni.org. Atij...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -