fbpx
3.3 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Lufta kundër bandave, 10 mijë trupa të policisë rrethojnë El Salvadorin

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Rreth 10,000 efektivë rrethuan qytetin e Soyapango në El Salvador si pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave kriminale.

Të gjitha rrugët që të çojnë në qytet janë bllokuar dhe forcat speciale kanë kërkuar shtëpi më shtëpi për anëtarët e bandave.

- Advertisement -

Oficerët gjithashtu kanë ndaluar të gjithë ata që përpiqen të largohen nga qyteti dhe kanë kontrolluar një për mjetet e tyre të identifikimit.

Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti. Ministri i Drejtësisë tha se deri më tani janë arrestuar 12 persona.

Soyapango është një nga qytetet më të mëdha të El Salvadorit dhe është shtëpia e më shumë se 290,000 njerëzve.

Qyteti – i cili ndodhet vetëm 13 km në perëndim të kryeqytetit San Salvador – ka qenë prej kohësh i njohur si një qendër për aktivitetin e bandave.

- Advertisement -

Të fundit

Kryeministri Kurti tregon çfarë diskutoi me Erdoganin, sjeII fotografi nga takimi në StamboII

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në takim me presidentin turk, Recep Tayip Erdogan ka diskutuar për...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -