11.6 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Lufta e vërtetë me Kinën sapo ka filluar, ja çfarë pritet

Sezoni i Iuftërave tregtare është këtu, dhe Iufta e vërtetë me Kinën sapo ka filluar – ja çfarë pritet.

- Advertisement -

Ish-presidenti i Amerikës, Trump nisi një “Iuftë tregtare” me Kinën në vitin 2018, e cila kryesisht prodhoi një sërë përpIasjesh ekonomike dhe zgjidhjesh logjistike. Tregtia midis dy kombeve vazhdoi, me disa dëme kolaterale ku Trump loboi një tarifë, dhe Kina u tërhoq nga masat e saj hakmarrëse.

Me shumë më pak bujë, administrata Biden ka nisur një aksion të ri të gjerë kundër Kinës që mund t’i bëjë shumë më tepër dëme ekonomisë së saj se çdo gjë që Trump mendoi se mund të bënte si dhe të shkaktojë një hakmarrje të paprecedentë nga Kina. Më 7 tetor, administrata Biden befasoi botën me kontrollet e reja të eksportit që ndalojnë në mënyrë efektive shitjen e çipave kompjuterikë të avancuar amerikanë dhe teknologjisë së prodhimit të çipave në Kinë. Ndërsa disa vende prodhojnë çipa të avancuar, shumica e teknologjisë pas këtij prodhimi është amerikane, që do të thotë se ndalimi i Bidenit do të pengojë aftësinë e Kinës për të zhvilluar inteligjencën artificiale, superkompjuterët, armatimin e avancuar dhe xhevahiret e tjera të kurorës së ekonomisë moderne digjitale.

– Advertisement –

- Advertisement -

“Këto kontrolle të reja [janë] një pikë referimi e vërtetë në marrëdhëniet SHBA-Kinë,” shkroi Gregory Allen i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në një analizë të fundit të rregullave të reja. “Këto veprime demonstrojnë një shkallë të paprecedentë të ndërhyrjes së qeverisë amerikane për të filluar një politikë të re amerikane të mbytjes aktive të segmenteve të mëdha të industrisë kineze të teknologjisë – mbytje me qëllim vrasjen.”

Deri më tani, politika e Bidenit për Kinën kishte qenë e paqartë. Ai mbajti në fuqi tarifat e Trump për importet kineze me vlerë rreth $350 miliardë dollarë, pa thënë nëse ai mund t’i rishikojë ato si pjesë e një strategjie më të gjerë ose të vazhdojë qasjen e pjesshme të Trump ndaj Kinës. Ajo që është e qartë tani është se Biden planifikon ta trajtojë Kinën si një kërcënim ushtarak dhe ekonomik më shumë se çdo paraardhës i tij. Disa lidhje ekonomike do të vazhdojnë padyshim, por qeveria e SHBA-së tani po praktikon një lloj strategjie të frenimit ekonomik – duke nënshtruar tregtinë në sigurinë kombëtare për herë të parë që kur Kina u bashkua me Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001 dhe u bë “fabrika e botës”.

Rreziqet në rritje që paraqet Kina

- Advertisement -

Marrëdhëniet e SHBA-së me Kinën janë prishur që nga administrata e Obamës, pasi Kina zhvilloi një program agresiv të vjedhjes së teknologjisë perëndimore, duke përdorur subvencionet e qeverisë për të rrëmbyer pjesën e tregut në industritë kryesore globale dhe ndërtimin e një ushtrie muskulare të aftë për të zbatuar ideologjinë komuniste të Kinës në Azi dhe më gjerë. Në të njëjtën kohë, u bë e qartë se lëvizja masive e punës në fabrikë në Kinë kishte zbrazur fuqinë punëtore të Amerikës, duke zëvendësuar miliona vende pune të humbura.

Trump u fokusua kryesisht në deficitin tregtar të SHBA-së me Kinën, të cilin ekonomistët e konsiderojnë gjerësisht si një mënyrë të keqdrejtuar për të adresuar rrezikun në rritje që paraqet Kina. Tarifat e Trump supozohej të stimulonin prodhimin e ri amerikan, duke rritur koston e importeve kineze dhe duke e bërë prodhimin amerikan më konkurrues.

Por nuk ka pasur asnjë ndryshim domethënës në prodhimin industrial të SHBA-së që kur tarifat e Trump hynë në fuqi. Megjithatë, ka pasur një ndryshim tjetër të dukshëm: shumë importe të mallrave me tarifa nga Kina janë zëvendësuar me importe të mallrave jo tarifore nga vende të tjera, siç ka treguar Chad Bown i Institutit Peterson për Studime Ndërkombëtare. Kjo është vetëm një përzierje e flukseve të importeve, e cila nuk bën asgjë për të nxitur ekonominë amerikane apo për të krijuar vende pune amerikane.

Pas pandemisë COVID 2020, e cila zbuloi një mbivarësi alarmante të SHBA-së nga mallrat e importuara nga Kina dhe gjetkë, Biden u zotua të forcojë zinxhirët e brendshëm të furnizimit për produktet dhe teknologjitë kritike. Akti i Reduktimit të Inflacionit, për shembull, përfshin kërkesë të lartë të përmbajtjes së brendshme për automjetet elektrike në mënyrë që të kualifikohen për subvencione federale. Ai përfshin gjithashtu stimuj të fuqishëm për zhvillimin e brendshëm të mineraleve kritike si litiumi, kobalti dhe nikeli.

Akti CHIPs+, të cilin Kongresi miratoi në korrik, ishte një përpjekje e pazakontë dypartiake për të rritur prodhimin e gjysmëpërçuesve në SHBA. Shumica e republikanëve dhe disa demokratëve normalisht e kundërshtojnë një “politikë industriale” të tillë, duke e konsideruar më mirë që stimujt e tregut privat të përcaktojnë se kush ndërton dhe ku. Por ka një konsensus në rritje për nevojën për të luftuar mbështetjen e qeverisë për industritë kryesore në Kinë dhe madje edhe disa kombe demokratike me programe të ngjashme këtu në shtëpi.

Në shtator, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan mbajti një fjalim në të cilin ai sinjalizoi një ndryshim në politikën afatgjatë të SHBA-së për eksportet e teknologjisë. “Ne duhet të rishikojmë premisën e kahershme të ruajtjes së avantazheve “relative” ndaj konkurrentëve në disa teknologji kyçe”, tha ai. “Duke pasur parasysh natyrën themelore të disa teknologjive, të tilla si logjika e avancuar dhe çipat e memories, ne duhet të mbajmë një avantazh sa më të madh që të jetë e mundur.”

Vërejtjet e Sullivan tërhoqën vëmendjen e kompanive të teknologjisë, por askush nuk ishte i sigurt se çfarë donte të thoshte saktësisht, derisa qeveria njoftoi kontrollet e reja të eksportit më 7 tetor. Gregory Allen i CSIS zbulon katër pika kryesore të politikës së re të Bidenit, e cila në përgjithësi synon të prishë Industrinë e Inteligjencës Artificiale të Kinës: mohimi i aksesit në çipat e avancuar, softueri i përdorur për të dizajnuar ato çipa, pajisjet e përdorura për prodhimin e atyre çipave dhe komponentët që hyjnë në pajisjet e prodhimit. Ekziston gjithashtu një kufizim për “personat amerikanë” që punojnë me kompanitë kineze – si shitës ose konsulentë, të themi – në industritë e synuara.

“Në përmbledhje,” përfundon Allen, “Shtetet e Bashkuara nuk duan që Kina të ketë pajisje të avancuara kompjuterike dhe superkompjuterike të AI. Duke armatosur pozicionin e saj dominues në zinxhirin global të vlerës së gjysmëpërçuesve, Shtetet e Bashkuara po ushtrojnë fuqi teknologjike dhe gjeopolitike në një shkallë të pabesueshme.”

“Diçka e rëndësishme do të ndodhë në drejtim të hakmarrjes”

Efekti ka qenë i menjëhershëm. Furnizuesit amerikanë të çipave si Intel (INTC), Nvidia (NVDA), AMD (AMD), KLA (KLAC), Applied Materials (AMAT) dhe LAM Research (LRCX) kanë ndaluar dërgesat në Kinë pasi kuptuan se çfarë lejohet sipas ligjit të ri. Apple (AAPL) ka hequr dorë nga një plan për të përdorur çipat e prodhuar nga firma kineze YMTC në iPhone-ët e ardhshëm, sipas Nikkei Asia. Gjigantët e teknologjisë me bazë në vende të tjera, si TSMC e Tajvanit, ka të ngjarë të preken gjithashtu, duke pasur parasysh lidhjet e ngushta me industrinë amerikane. Aksionet e teknologjisë, të cilat kanë pasur një vit të keq, u shitën më tej pas njoftimit të 7 tetorit.

Kina ka të ngjarë të përgjigjet. “Unë po supozoj se diçka e rëndësishme do të ndodhë në drejtim të hakmarrjes, sepse ndikimi i këtij rregulli është mjaft domethënës,” tha Kevin Wolf, ish-ndihmës sekretari i tregtisë për Administrimin e Eksportit, në një podcast të fundit. Kina mund të bllokojë importet amerikane të mineraleve kritike nga Kina ose të ndëshkojë kompanitë amerikane që bëjnë biznes në Kinë, gjë që do të ishte forma më  ‘muskulare’ e përshkallëzimit. Kina gjithashtu mund të targetojë aleatët e SHBA-së që duhet të pajtohen me disa elementë të rregullit të ri të Biden, duke përfshirë Korenë e Jugut, Japoninë dhe Tajvanin. Presidenti kinez Xi Jinping ka të ngjarë të citojë këtë veprim si dëshmi të përpjekjes së Amerikës për të mbajtur Kinën poshtë, ndoshta duke ushqyer edhe më tej ndjenjat nacionaliste.

Ka shumë rreziqe në horizont pas kësaj përpjekjeje për kontroll ekonomik. Do të ketë mundësi të reja për firmat nga vendet e tjera për të mbushur boshllëkun me teknologjinë e tyre të çipave, për shembull. Zyrtarët amerikanë thonë se ata do të kalojnë një ose dy vitet e ardhshme duke u përpjekur t’i bindin aleatët që t’i bashkohen embargos kineze të çipave, por disa vende mund ta shohin atë si një shans për të super-aktivizuar zhvillimin e industrive të tyre të çipave. Kina gjithashtu mund të sfidojë pritshmëritë dhe të bëjë më shumë përparim teknologjik më vete sesa pritej.

Megjithatë, politikisht, kufizimet e reja të Bidenit duket se do të qëndrojnë, pavarësisht se cila parti fiton Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024. Kapitalizmi militant i Kinës dhe armiqësia ndaj Tajvanit dhe fqinjëve të tjerë e kanë lënë atë me edhe më pak miq në Uashington dhe duket se nuk ka mbetur asnjë faksion brenda secilës prej dy partive kryesore të cilëve mund t’i ketë mbetur ndopak simpati për Kinën.  Ndërsa Biden ka mbajtur tarifat e vendosura nga Trump, presidenti i ardhshëm ndoshta do të çimentojë embargon e çipave të Bidenit dhe ndoshta do të kërkojë mënyra të tjera për të shtrënguar vidhat ndaj Kinës.

Luftërat tregtare nuk janë të mira, por disa mund të jenë të nevojshme dhe ato duket se sapo kanë filluar. /Yahoo Finance 

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -