15.1 C
Pristina
Friday, September 30, 2022
- Advertisement -

Liz Truss zgjidhet kryeministre e re e Britanisë së Madhe

Liz Truss zyrtarisht ka fituar garën për udhëheqjen e Partisë Konservatore ndaj kundërkandidatit Rishi Sunak.

Ajo ka fituar 81 mijë e 326 vota, teksa Sunak ka marrë 60 mijë e 399 nga një pjesëmarrje prej 82.6 për qind të votueseve, shkruan BBC.

- Advertisement -

Ajo ka falënderuar mbështetësit e saj dhe kundërkandidatin Sunak, teksa shtoi se fushata ishte “luftë e fortë” dhe tregoi gjerësinë e talentit në parti.

Nesër, Truss do ta marrë zyrtarisht postin e kryeministres, pas vizitës në Balmoral.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -