13.6 C
Pristina
E premte, 9 Qershor, 2023

LIVE: AeropIani Iuftarak i ukrainasve IokaIizon ata rusë, u vihet pas – i gjuan me raketa; Rusia “kapet” me Gjermaninë!

- Advertisement -

Të rekomanduara

Një video amatore shfaq momentin, kur aeroplani Iuftarak i forcave ajrore ukrainase ndjek nga pas aeroplanët rusë të cilët i godet me raketa.

Pamjet i publikoi shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase, ku aeroplani i Kievit arriti të lokalizojë aeroplanët e Moskës të cilët më pas fillon t’i gjuajë me raketa.

- Advertisement -

Nuk dihet nëse ndonjëri nga aeroplanët e rusëve është rrëzuar, por në pamje shihen raketat që i lëshon aeroplani i ukrainasve.

Në anën tjetër një kundërofensivë e paralajmëruar nga Kievi, ka alarmuar forcat pushtuese ruse, që kanë filluar përgatitjet për evakuim në shumë zona.

Ndryshe luftimet e ashpra po vazhdojnë të zhvillohen në tërë territorin e Ukrainës, në veçanti në lindje të vendi – përkatësisht në Bakhmut.

- Advertisement -

Më shumë komente po dalin sot nga Kremlini, që i ka dalë punë me Gjermaninë.

Duke folur për gazetarët sot, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se përfshirja e Gjermanisë në konfIikt po rritej nga dita në ditë dhe Berlini nuk kishte asnjë mënyrë për të siguruar që armët që i kishte ofruar Ukrainës nuk do të përdoreshin kundër Rusisë.

Peskov tha se armët e furnizuara nga Gjermania po përdoren tashmë në rajonin e Donbasit, një zonë që Rusia pretendon se e zotëron.

Kancelari Olaf Scholz tha dje se Gjermania kishte këmbëngulur, si vendet e tjera anëtare të NATO-s, se armët që po i furnizonte Ukrainës nuk duhet të përdoren kundër territorit rus.

Por Peskov u tha gazetarëve: “Së pari, Gjermania nuk ka një mënyrë për të kontrolluar.

Së dyti, armët e furnizuara nga Gjermania për regjimin e Kievit tashmë po qëllojnë në territorin rus, sepse Donbasi është një rajon rus.

Ai tha se “përfshirja direkte dhe indirekte” e Gjermanisë në konflikt po rritet, duke shtuar: “Kancelari gjerman duhet ta marrë këtë si pikënisje”.

Peskov tha gjithashtu se nuk dinte asgjë për një mision paqeje të Vatikanit për Ukrainën.

Të dielën, Papa Françesku tha se Vatikani ishte i përfshirë në përpjekje të matura për t’i dhënë fund konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës dhe se ishte gjithashtu i gatshëm të ndihmonte riatdhesimin e fëmijëve ukrainas të çuar në Rusi ose në tokat e pushtuara nga Rusia.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Kosova, “viktimë” e Perëndimit për ta shkëputur Serbinë nga Rusia e Kina

Hezitimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për ta goditur Serbinë pas tensioneve të fundit në...

Më shumë