7.7 C
Pristina
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Lideri i së djathtës ekstreme në Serbi: Brnabiç në Berlin, e njohu pavarësinë e Kosovës

Ana Brnabiç publikisht njohu Kosovën në Berlin dhe për këtë duhet të ndiqet penalisht, deklaroi lideri i së djathtës ekstreme “Dveri” në Serbi, Boshko Obradoviç.

“Dveri”, e cila argumentoi se fakti se në kuadër të Procesit të Berlinit gjashtë shtete të Ballkanit Perëndimor nënshkruan marrëveshje të përbashkëta, nënkupton se Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës.

- Advertisement -

Andaj edhe marrëveshjet e konkluaduara në Berlin, Obradoviç i sheh në kundërshti me interesat kombëtare serbe dhe njohje të vetëkuptueshme të pavarësisë së Kosovës.

Nacionalisti serb, Boshko Odraboviç, vlerësoi se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç “shmangu pjesëmarrjen e tij në Berlin” duke e dërguar Ana Brnabiç’in “të nënshkruajë marrëveshje skandaloze dhe tradhtare”.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -