fbpx
0.5 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Leposaviq, shkrepen pIumbat: Tentim për pIaçkitje të Bankës Kombëtare të Serbisë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Të enjten në Leposaviq, komunë në veri të Kosovës, është tentuar të pIaçkitet ndërtesa e Bankës Kombëtare të Serbisë, dhe për pasojë është plagosur një person.

Banka ka thënë përmes një komunikate se incidenti ka ndodhur rreth orës 11:30 para objektit të bankës dhe se punonjësit dhe paratë e saj janë të sigurta.

- Advertisement -

Aty është thënë se disa sulmues kanë qëlluar në drejtim të punonjësve të kompanisë së sigurimit ‘Henderson’- të cilët kanë siguruar automjetin që ka dorëzuar paratë – dhe pas shkëmbimit me armë zjarri, njëri prej punëtorëve ka marrë Iëndime të lehta.

Sipas komunikatës, “suImuesit janë larguar me vrap pas tentativës së dështuar të grabitjes”.


Pamje e makinës së goditur me pIumba në Leposaviq.

Policia e Kosovës është raportuar se nuk ka qenë në vendngjarje as gjysmë ore pas incidentit.

- Advertisement -

Aty më pas kanë mbërritur pjesëtarët e EULEX-it, misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit.

Policia e Kosovës është instanca e parë intervenuese për sigurinë, EULEX-i i dyti dhe misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, i treti.

Radio Evropa e Lirë ka tentuar të kontaktojë Policinë e Kosovës për rajonin e veriut, por deri më tani askush nuk u është përgjigjur thirrjeve.

- Advertisement -


Pamje pas tentimeve për pIaçkitje të Bankën Kombëtare të Serbisë.

Pjesëtarët serbë që kanë punuar në Policinë e Kosovës, e kanë braktisur këtë institucion në fillim të nëntorit, si shenjë pakënaqësie ndaj një vendimi të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës.

Përveç Policisë së Kosovës, serbët lokalë kanë braktisur edhe institucionet tjera lokale dhe qendrore në Kosovë.

Komuniteti ndërkombëtar ka paralajmëruar se një vendim i tillë ka krijuar vakum që mund të përkeqësojë situatën e sigurisë.

Për incidentin në Leposaviq raportohet dy ditë pas shkatërrimit të objekteve të Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës në Mitrovicën e Veriut dhe Zubin Potok, komuna po ashtu të banuara me shumicë serbe.

Zgjedhjet për komunat veriore – Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq e Zveçan – janë caktuar për 18 dhjetor, pasi kryetarët e tyre kanë dhënë po ashtu dorëheqje për shkak të vendimit për targat.

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e cila me mbështetjen e Beogradit zyrtar i udhëhoqi këto komuna – i kundërshton këto zgjedhje.

Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar se, aktualisht, nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në veri të Kosovës më 18 dhjetor.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se me intensifikimin e suImeve në veri do të ketë prani të shtuar të policisë në këtë pjesë të vendit.

Autoritetet e Kosovës kanë akuzuar “grupet kriminale” për sulmet në veri, duke thënë se ato “paguhen dhe drejtohen nga Serbia” për incidentet në veri të Kosovës./REL

- Advertisement -

Të fundit

Sipas statuti të FES-it, Asociacioni do t’i ketë simboIet e veta zyrtare, përfshirë fIamurin

Fondacioni Friedrich Ebert (FES) në Prishtinë ka përpiluar një draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -