fbpx
-9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Legjenda e Kosovës, dikur shkatërroi kampionin evropian midis Beogradi, sot numëron kaq vite

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Legjenda e boksit të Kosovës, Nazif Gashi, sot ka rrumbulluar 72 vite e lindjes së tij.

Ish boksieri i mirënjohur mbahet mend nga gjeneratat e vjetra, si një luftëtar i rrallë në ring! 

- Advertisement -

Edhe sot kujtohet fitorja e tij në Beograd kundër kampionit të Evropës në kategorinë velter, Marijan Benesh.

Benesh, i lindur në Banjallukë të Bonjës dhe Hercegovinës por në vitin 1974 nuk njihte humbje askund.

Gashi atëkohë, një djalosh i ri, i panjohur por me zemër të madhe, shkatërroi Marijan Beneshin midis Beogradi, në turneun ‘Dorëza e Artë’.

Në ato vite, një medium serb ‘Tanjug’, shkruante: “A është e mundur Beneshi me humbur nga një boksier i panjohur nga Prishtina, Nazif Gashi”. Shumë media të asaj kohe u shtangën me djalin nga Kosova.

- Advertisement -

Të fundit

Grabiten kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga tërmeti, arrestohen nga Policia turke

Pas fatkeqësisë së tërmetit, një grup personash kanë grabitur kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -