fbpx
-9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Laseri i ri i ushtrisë amerikane 1 miIion herë më i fuqishëm se të tjerët, avuIIon dronët

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Amerikanët kanë njoftuar se në 2024-ën do t’i pajisin bazat e tyre ushtarake me një pajisje të re lazer. Është 1 milion herë më e fuqishme se gjithë të tjerat dhe mund të avullojë drone, të ndalojë raketa ose të prishë sistemet elektronike.

Mbyllet këtë javë tenderi i Pentagonit për të ndërtuar armën më të fuqishme lazer në botë.

- Advertisement -

Pentagoni kërkon që të pajisë ushtrinë amerikane me teknologji të fjalës së fundit.

Dronet ushtarakë janë kthyer në shqetësim, ndaj dhe amerikanët synojnë që lazeri i ri të jetë një armë efektive për neutralizimin dhe shkatërrimin e tyre.

Shumica e lazerave ushtarakë deri më tani janë lazera me valë të vazhdueshme, që sipas ekspertëve duan shumë kohë që ta kryejnë detyrën ushtarake. Lloji i ri i lazerave që kërkojnë të kenë amerikanët është me efektiv në fushën e betejës dhe shumë i shpejtë.

Kjo pajisje e re do të jetë e aftë që të sigurojë mbrojtje kundër pajisjeve të të shumta që kërcënojnë njëkohësisht, thonë ushtarakët amerikanë.

- Advertisement -

Ky lazer pretendohet të jetë një milion herë më i fuqishëm se çdo armë tjetër në botë. Mund të avullojë drone, të ndalojë raketa ose të prishë sistemet elektronike.

Prototipi i parë dhe testimi në terren janë planifikuar për në vitin 2024, dhe pritet të vendoset për të mbrojtur bazat ushtarake amerikane.

- Advertisement -

Të fundit

Video emocionuese: VogëIushi i gëzuar që u nxorr nga gërmadhat e tërmetit, Iuan me ekipin shpëtues

Në Siri një grup vullnetarësh ka nxjerrë të gjallë një fëmijë të vogël dhe kanë publikuar një video emocionuese. I...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -