18.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

LAJMI I FUNDIT: Gazeta e njohur franceze zbulon skandalin – katër ndeshje të Superligës së Kosovës të kurdisura, ka edhe të arrestuar

- Advertisement -

Mediumi i njohur francez “Le Figaro” ka goditur ekipet kosovare përmes një artikulli të publikuar.

- Advertisement -

Sipas mediumit, të paktën katër ndeshje të kampionatit kosovar të futbollit janë kurdisur për t’u ofruar bastorëve, me bazë si në Francë ashtu edhe në Kosovë, përfitime të konsiderueshme në bastet sportive, njoftoi të enjten Jurisdiksioni i Specializuar Ndërrajonal i Nancy (Jirs).

Ky hetim sipas “Le Figaro” kishte nisur prej gati një viti nga “Shërbimi Qendror i Garave dhe Lojërave (SCCJ). Në artikull thuhet se aty janë hetuar mashtrimet e organizuara në grup që lidhen me një nga klubet e Kosovës që bën pjesë në kategorinë e parë.

- Advertisement -

Në komunikatë nuk saktësohej se për cilin klub bëhej fjalë, por analiza e koeficienteve dhe video-incizimeve të disa ndeshjeve bëri të mundur konfirmimin e manipulimit të rezultatit të disa prej tyre”, nënvizoi ajo. Hetimi bëri të mundur kthimin e “anëtarëve të një rrethi të gjerë familjar të vendosur si në Francë ashtu edhe në Kosovë”, të dyshuar se kishin marrë pjesë “në manipulimin e rezultateve të disa ndeshjeve për të garantuar fitime të konsiderueshme gjatë basteve në rezultate. të këtyre ndeshjeve, të njohura paraprakisht”.

Kështu, nga katër takimet e përmendura, Jirs sjell një fitim të vlerësuar prej më shumë se 360,000 euro. Nëntë persona janë arrestuar. Në fund, katër burra të moshës 24 deri në 50 vjeç, nga Mulhouse (Haut-Rhin) dhe Dijon, u paditën me akuzat për mashtrim të organizuar në bandë dhe shoqërim kriminal. Kampionati i Kosovës në Kategorinë e Parë, “Superliga”, bën bashkë 10 skuadra. Kampioni në fuqi është FC Ballkani, me seli në qytetin e Suharekës, në jug të vendit.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -