12.7 C
Pristina
Tuesday, March 21, 2023

Lajm i hidhur nga Turqia: Asnjë i mbijetuar nga fëmijët volejbollistë që po qëndronin në një hoteI

- Advertisement -

Të rekomanduara

Në hotelin Isias në Adiyaman, i cili u shkatërrua gjatë tërmetit në Kahramanmaras, humbën jetën disa sportistët e rinj. Nga grupi i volejbollit prej 39 personash, vetëm 5 prej tyre mundën të mbijetonin.

Nga grupi prej 39 personash, 25 prej tyre ishin nxënës të një kolegji, të cilët ishin nën rrënojat e tërmetit katastrofik. Ky grup përbëhej nga ekipet e volejbollit për vajza dhe djem të Kolegjit Turk Maarif të Famagustës.

- Advertisement -

Sportistët e vegjël ishin 12-14 vjeç. Hoteli 7 katësh Isias, ku ata qëndruan, u shkatërrua nga tërmeti i fuqishëm, duke mos lënë asnjë të mbijetuar nga fëmijët.

Kërkimet për ta zgjatën disa ditë, por ekipet e shpëtimit nuk mundën të nxirrnin asnjë të gjallë nga rrënojat.

Të gjithë volejbollistët meshkuj dhe femra të Kolegjit Turk Maarif të TRNC Gazi Famagusta, të cilët erdhën në Adiyaman për turneun, humbën jetën nën rrënojat pas tërmetit.

Tërmetit me magnitudë 7.7 që ndodhi në orën 04:17 të mëngjesit të 6 shkurtit i mbijetuan vetëm 4 prindër dhe 1 zëvendësdrejtor.

- Advertisement -

Të fundit

Njohja e Kosovës nga Serbia, Eurodeputetja Moretti: Vuçiq nuk ka asnjë rrugë tjetër

Eurodeputetja Aleksandra Moretti ka komentuar takimin e së shtunës Kurti-Vuçiç. Në emisionin “Zona Zero”, ajo tha se ishte ditë historike...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -