3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Lajçak i kërkoi shtyrjen e afatit për targat, vendimi në dorën e Kurtit

Bashkimi Europian ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të shtyjë vendimin për çështjen e riregjistrimit të targave në RKS. Kjo kërkesë ishte e njëjtë me atë që i bëri edhe emisari amerikan, Gabriel Escobar, presidentes Osmani dhe kryeministrit Kurti.

Kjo kërkesë ishte edhe temë takimi e kryeministrit Kurti dhe emisarit special të BE-së, Miroslav Lajçak, i cili sot ishte mysafir në zyrën e Kurtit, për të dytën herë këtë javë.

- Advertisement -

Lajçak u pyet nëse Kurti ka marrë ndonjë vendim për këtë çështje, por ai s’dha detaje, përveçse e konfirmoi se folën për të.

“E diskutuam këtë çështje dhe sigurisht është vendim i kryeministrit. Unë s’do të komentoj në këtë çështje. Nuk do të flas shumë”, tha shkurt Lajçak në përgjigje.

Lajçak ishte i paktë edhe në dhënien e informatave mbi ato që u folën në Kryeministri, por takimin me Kurtin e quajti “konstruktiv”, derisa bëri me dije se ka progres në këto bisedime të shpeshta mes tyre.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -