fbpx
-3.1 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Lajçak e kryen pas mesnate takimin me Kurtin: U pajtuam për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të kaIuara

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Lajcak thotë se në takimin me Kryeministrin Kurti mbrëmjen që kaloi, janë pajtuar që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel. E, një nga këto marrëveshje është edhe formimi i Asociacionit.

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak, e ka takuar në mbrëmjen e së mërkurës Kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendësin e tij, Besnik Bislimin.

- Advertisement -

Takimin që, kësaj radhe, duket të jetë realizuar në orët e vona në një nga restorantet e vendit, Lajcak e përshkruan si të hapur dhe të qartë. 

Përfaqësuesi evropian thotë se me Kurtin u pajtuan që të gjitha marrëveshjet e nënshkruara më parë në Bruksel, duhet që të zbatohen plotësisht. 

“U ktheva në Kosovë për diskutimet e sinqerta, të hapura dhe intensive me Kryeministrin Albin Kurti dhe zv.kryeministrin Besnik Bislimi për hapat e mëtutjeshëm drejt normalizimit të raporteve me Serbinë. Po ashtu, u pajtuam që të gjitha marrëveshjet e arritura më parë në Dialog, duhet të zbatohen plotësisht”, ka shkruar Lajcak.

Në mesin e marrëveshjeve të mëparshme të nënshkruara mes Kosovës dhe Serbisë, që Kurti e ka refuzuar kategorikisht deri tani është themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. 

- Advertisement -

Kjo është hera e dytë brenda javës që Përfaqësuesi Special i BE-së qëndroi në Prishtinë.

- Advertisement -

Të fundit

Ekskluzive- Bankat fituan me 2022 mbi 136 milionë euro, norma e fitimit 44.5 për qind, Kosova ime siguron raportin

Kosova ime ka siguruar raportin preliminar të bankave për fitimet gjatë vitit 2022. Secila bankë në Kosovë ka arritur...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -