12 C
Pristina
25 Tetor, 2020 - 11:53

Ky është kampioni i ri i padiskutushëm i botës, ia terroi kundërshtarit

Teofimo Lopez është shpallur kampion i padiskutueshëm i botës në kategorinë e lehtë, pas fitores me vendim unanim me pikë kundër Vasyl Lomanchenkos të shtunën në Las Vegas.

Triumfi i amerikanit kundër ukrainasit nënkupton se ai tani i mban të gjithë titujt të botës në kategorinë e lehtë,  WBA, WBO, WBC dhe IBF, transmeton Gazeta Express.

23-vjeçari e mbizotëroi kundërshtarin dhe u shpërmbye me fitore, pasi të tre gjyqtarët i dhanë pikë më shumë se Lomanchenkos.

Rezultati i meçit: 116-112, 119-109, 117-111.

“Jam i gatshëm ta marr në dorë botën”, tha Lopez pas meçit.

Lopez është bërë boksieri më i ri në moshë që bëhet kampion i padiskutueshëm i botës duke i mbajtur të gjithë katër rripat në të njëjtën kohë.

Për më tepër, ai mbetet i pamposhtur pasi i ka fituar të gjitha 16 luftërat deri tani.

Të fundit

Parisi tërheq ambasadorin nga Ankaraja

Ky ishte reagimi diplomatik francez pas një sulmi verbal të presidentit Erdogan ndaj presidentit francez, që e akuzoi Macron për armiqësi ndaj islamit dhe...

Deputeti i VV-së e krahason veten me Khabib Nurmagomedov

Khabib Nurmagomedov sonte triumfoi kundër Justin Gaethje në UFC 254 dhe kështu i dha fund karrierës në këtë sportKhabib shquhet si një sportist i...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir.Ky i fundit duke komentuar rastin në fjalë,...

Misteri i vendit europian, pak masa kufizuese dhe asnjë viktimë nga Covid-19

Ndërkohë që Evropa po përgatitet për një valë të dytë të koronavirusit, me shifrat e rasteve të reja që po rriten çdo ditë e...

Të tjera nga rubrika

Parisi tërheq ambasadorin nga Ankaraja

Ky ishte reagimi diplomatik francez pas një sulmi verbal të presidentit Erdogan ndaj presidentit francez, që e akuzoi Macron për armiqësi ndaj islamit dhe...

Deputeti i VV-së e krahason veten me Khabib Nurmagomedov

Khabib Nurmagomedov sonte triumfoi kundër Justin Gaethje në UFC 254 dhe kështu i dha fund karrierës në këtë sportKhabib shquhet si një sportist i...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir.Ky i fundit duke komentuar rastin në fjalë,...

Misteri i vendit europian, pak masa kufizuese dhe asnjë viktimë nga Covid-19

Ndërkohë që Evropa po përgatitet për një valë të dytë të koronavirusit, me shifrat e rasteve të reja që po rriten çdo ditë e...