fbpx
0.3 C
Pristina
E martë, 31 Janar, 2023

Ky është gjeniu nga Podujeva: Për pak sekonda ju befason me llogaritje matematikore

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ky është gjeniu nga Podujeva që e zëvendëson kalkulatorin, për pak sekonda do t’iu befasojë me llogaritje

I duhen vetëm disa sekonda që të bëj llogaritjen e shifrave të mëdha deri në miliona.

Fehmi Dërmaku 39 vjeçar nga Podujeva është gjeni në matematikë.

- Advertisement -

Me mendjen e tij ai është i aftë të llogaris shifra që të gjithë ne i bëjmë me kalkulator.

Ishte vetëm 6 vjeç kur ai filloi të mahniste të gjithë me këtë aftësi të llogaritjeve matematikore.

E kjo aftësi e tij Dërmakut i shërbeu edhe në punën që bën qe 12 vite. Si shitës ai nuk mund të mashtrohet me pagesën.

Dermaku tregon se deri ne çfarë shifre është i aftë të llogaris.

- Advertisement -

Çdo ditë ai përballet me pyetjen se si ia del që për një kohë kaq të shkurtër të shumëzoj numra me aq shumë shifra. Thotë se qytetarët befasohen shumë.

Tani do ta testojmë gjeniun me disa shifra dhe të shohim se sa shpejt është në gjendje t’i llogaris.

Fatkeqësisht, nga kushtet e vështira ekonomike ai nuk pati mundësi të shkollohej më shumë. Ka mbaruar vetëm shkollën fillore, por ishte i pari në matematikë.

- Advertisement -

Video KETU

- Advertisement -

Të fundit

“Duhet të ishe me ish bashkëshorten e jo në Big Brother”, Vedati përpIaset me Stresin

Stresi gjatë natës së sontme ka thënë se ish-bashkëshortja e tij “vuan nga dy tumore në kokë”. E pas kësaj...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -