3.1 C
Pristina
22 Janar, 2021 - 01:24

Kush ishte gruaja që u humbi jetën brenda Kongresit amerikan?

Një grua 35 vjeçare është vr.arë nga policia gjatë ndërhyrjes së demonstruesve në Kongresin Amerikan.

Ajo u identifikua si një veterane e Forcave Ajrore, Ashley Babbitt.

Familja e saj kishte mësuar për vd.ekjen përmes televizioneve.

Babbitt për 14 vite kishte punuar në Forcën Ajrore.

“Më ra të fikët. Jam thyer. Askush nga Uashingtoni nuk e informoi djalin tim dhe e mësuam nga lajmet e tme’rrshme në TV”, ka thënë vjehrra e saj, për New York Post.

Dhëndri i Ashleyt, Justin Jackson, i tha NBC 7 se ai ishte në kontakt me policinë e Uashingtonit, por që ata nuk i thanë saktësisht se çfarë çoi në të shtënat fatale.

Ashley ishte besnike dhe jashtëzakonisht e apasionuar pas bindjeve të saj.

Ajo e donte këtë vend dhe ndjehej e nderuar që ka shërbyer në forcat tona të armatosura”, tha ai.

Ashley u vr.a mbrëmë derisa ajo dhe protestuesit e tjerë hynë në ndërtesën e Kapitolit. Ajo u qëllua nga një oficer policie me rroba civile pasi hyri në ndërtesë”, tha Shefi i Policisë së Uashingtonit Robert Conti.

Të fundit

Të tjera nga rubrika