fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Kurti pyetet nëse i dha garanci Serbisë: Sigurisht që jo, s’iu japë krimineIëve që janë në Iista të zeza

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në intervistën e dhënë për Al Jazeera është pyetur edhe nëse i ka dhënë Serbisë ndonjë garanci për mos-arrestim të serbëve apo për të mos çuar forca në veri të Republikës së Kosovës.

Kurti ka thënë se sigurisht që s’i ka dhënë Serbisë asnjë garanci.

- Advertisement -

Në këtë intervistë kreu i Qeverisë së Kosovës ka thënë se s’mund t’iu japë premtime e garanci kriminelëve që kanë urdhër arrest e që janë në listë të zezë të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

“Sigurisht që jo. E vetmja garanci që japim si qeveri demokratike është barazi për të gjithë qytetarët. Kushtetutshmëri në gjithë komunat, në gjithë territorin. Rritje ekonomike dhe mirëqenie sociale që nuk e përjashton askë. Premtime dhe garanci demokratike. Unë s’iu japë premtime dhe garanci kriminelëve që kanë urdhër arrest apo që janë në listë të zezë të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe”, ka thënë Kurti.

“Sigurisht që jo. Unë s’mund të garantoj diçka që është jashtë apo kundër ligjit dhe Kushtetutës së Kosovës”, ka shtuar tutje kryeministri i Kosovës.

- Advertisement -

Të fundit

Kurti “godet” opozitën: Kur të takoheni me Escobarin, mendone Kurtin e thuani s’ka marrëveshja pa njohje

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, u ka reaguar partive opozitare, të cilat e kritikuar për mostransparencë dhe fshehje të...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -