fbpx
-0.6 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Kurti: Kemi shprehur interesim, por KFOR’i e NATO vendosin kur dhe sa ushtarë shtesë i sjellin në Kosovë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se kanë shprehur interesim që të sillen ushtarë shtesë në Kosovë.

Ai thotë se megjithatë i takon KFOR’it dhe NATO’së të vendos kur, sa dhe si do të sillen ushtarë shtesë në Kosovë.

- Advertisement -

“Ne kemi shprehur gatishmërinë, interesimin megjithatë i takon KFORit dhe NATO’së se kur dhe sa e si do të sillen ushtarë shtesë në Kosovë. Mos të harrojmë që Kosova po investon vetë në mbrojtje.

Kur kemi parë grupe militare, pro ruse si Ujqit e Natës dhe mercenarët e Vagnerit në kufirin midis Kosovës dhe Serbisë me shenjat e tyre dhe me parullat që thoshin ‘Lutuni zotit dhe mbahuni te Rusia’, kur kësaj i shtohet fakti që Serbia ka kërkuar që të kthehen 1000 ushtarët në Kosovë, pikërisht është e rëndësishme të shtohet numri i ushtarëve të NATO’së. Natyrisht këto janë vendime që merren diku tjetër, ndërkaq natyrisht se Serbia mori përgjigje negative nga KFOR’i”, tha Kurti në rtk.

- Advertisement -

Të fundit

Ish-kryeministri britanik: Putin më kërcënoi me suIme

“Për një suIm raketor na mjafton një minutë”. Kjo fjali, sipas ish-kryeministrit britanik Boris Johnson, i është thënë gjatë...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -