13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Kurti ‘godet’ Edi Ramën: Më pak besim në presidentin Vuçiq, i cili ka marrëdhënie të mira me Putinin despotik

- Advertisement -

Në një intervistë në emisionin Opinion me gazetarin Blendi Fevziu, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i pyetur se çfarë mesazhi ka për Ramën, kreu i ekzekutivit ka “thumbuar” kryeministrin shqiptar duke thënë se duhet të ketë më pak besim tek presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq për shkak të afërsisë së këtij të fundit me presidentin rus, Vladimir Putin.

- Advertisement -

“Të ketë më pak besim në presidentin që ka marrëdhënie të mira me presidentin despotik rus, Vladimir Putinin” – tha Kurti.

Mes tjerash në këtë intervistë Kurti tha se ende është në shërbim të përpjekjve për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës, por sipas tij, në kushtet aktuale dy vendet duhet të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën nëpërmjet marrëveshjeve.

- Advertisement -

Kryeministri tha se Shqipëria dhe Kosova kanë forcuar marrëdhëniet, duke përmendur disa nga marrëveshjet që janë nënshkruar mes dy vendeve.

“Besoj se thelbi është shumë i mirë, për shkakto mbledhjeve të fundit të qeverive tona kemi bërë 41 marrëveshje që është gati çereku që është i 171 marrëveshjeve qe ka bërë Shqipëria dhe Kosova. kemi patur mbledhjen e Kuvendeve. Jemi bërë duke bërë hapa gjigand për zbatimin e këtyre marrëveshjeve. Kosova tash bën çdoganimin në Durrës dhe Porto Romano deri tek skaneri i cili është zvogëluar prej 100% në 10%”, – tha Kurti.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -