fbpx
-1.3 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Kurti dha leje për Patriarkun, deklarohet Kisha Ortodokse

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Pasi Kryeministri Kurti dha leje që Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe të hyjë në Kosovë për Krishtlindjet Ortodokse, është deklaruar Kisha.

Ata kanë njoftuar se Patriarku do të shkojë në Patriarkanën e Pejës dhe do të vizitojë klerikët dhe besimtarët e Dioqezës së Rashkës -Prizrenit në përputhje me programin e tij që “nuk ka lidhje me asnjë kontekst politik apo ndaj ndonjë personaliteti nga jeta politike”.

Qeveria e Kosovës ka njoftuar më herët se ka lejuar Patriarkun e Kishës Ortodokse Serbe të vizitojë Kosovën para Krishtlindjeve të ardhshme.

- Advertisement -

Në fund të dhjetorit Kosova nuk e lejoi Porfirien të hyjë në Kosovë duke thënë se “vizita do të mund të aprovohet vetëm pasi Kisha Ortodokse Serbe të ketë dënuar, respektivisht të jetë distancuar nga veprimet e pjesëtarëve të KOS-it, të cilët, duke hyrë ilegalisht në Republikën e Kosovës, janë duke i dhënë përkrahje të hapur grupeve kriminale në veri të Republikës së Kosovës, të cilat janë përgjegjëse për barrikadat e vendosura atje”.

Patriarku nuk ka kërkuar leje që të hyjë në Kosovë por u tha se Kurti po e lejon atë të vijë pas kërkesës së Ministrit Nenad Rashiq.

- Advertisement -

Të fundit

HeIIbanianz, shqiptarët që po ‘tmerrojnë’ britanikët: S’ka poIicë që i ndalon

Gangsterët shqiptarë të veshur me Balaclava që përdorin automatikë kanë pushtuar rrugët e Londrës, duke shkaktuar britanikët. Një artikull i...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -