17.8 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022

“Kthehuni në vendin tuaj të derrave”/ Polici gjerman ofendoi shqiptarin, e pëson keq

Një polic gjerman po përballet me akuzat për racizëm ndaj një të riu shqiptar, pas publikimit të një videoje ku ai e ofendonte këtë të fundit.

Gjithçka isi pasi 21-vjeçari Fabjo sula postoi në Tik-tok një video të filmuar fshehurazi, ku polici e ofendonte, duke i thënë: “Kthehu në vendin tuaj të derrave”.

Ngjarja kishte ndodhur vite më parë, më saktësisht në tetor të 2018, dhe në atë kohë djali e kishte postuar videon në You tube, por nuk pati asnjë reagim për 4 vjet, derisa ai vendosi të postonte një sekuencë të shkurtër në “TikTok”, ku ajo u bë virale brenda një kohe të shkurtër.

Në një intervistë për mediat gjermane, Fabjo ka folur rreth racizmit dhe situatës së vështirë me të cilën u gjend. Duke rrëfyer situatën, Fabjo tha se ishte duke lëvizur në Berliner Platz në Gieben në atë kohë, kur kishte parë dy policë dhe njëri prej tyre i ishte afruar.

“Më shtyu dhe më tha: Largohu nga kjo rrugë. Unë refuzova. Ai më tha: Largohuni, çfarë doni në Gjermani?”

Ai tha se pasi fillon regjistrimin e videos, polici e vuri re, ai distancohet dhe thotë: “Kthehu në vendin tuaj të derrit”. Fabjo shprehet se nuk e shpjegonte dot se çfarë e ka mërzitur aq shumë oficerin e policisë.

Kujtimet e tij për situatën tashmë i janë zbehur, ai ende kujton se policët i kanë marrë celularin dhe nuk e ka parë më. Kur kthehet në Shqipëri, e gjen videon në iCloud-in e tij dhe e ngarkon në YouTube dhe më vonë në TikTok. Fabjo tha se disa herë ka denoncuar policinë, por ka hasur në rezistencë edhe në komisariat.

- Advertisement -

“Policët më thanë: Ne nuk mund të raportojmë kolegët tanë”. Ai vazhdoi të përpiqej derisa më në fund iu dha një dënim në polici: “Ti je i huaj, nuk ke pasaportë gjermane, nuk do të fitosh gjithsesi”.

Që prej ngjarjes, mësohet se policia gjermane ka nisur hetimet ndaj efektivit që ofendoi me tone raciste emigrantin shqiptar.

Të fundit
Lajme të lidhura