17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar kryetarin e Komisionit për Politike të Jashtme në Senatin Amerikan, Bob Menendez.

- Advertisement -

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar kryetarin e Komisionit për Politike të Jashtme në Senatin Amerikan, Bob Menendez.

Kurti e falënderoi Menendez për mbështetjen aktive për Kosovën në senat, teksa bëri të ditur se gjatë takimit u fol edhe për normalizim e marrëdhënieve me Serbinë.

- Advertisement -

“Diskutuam për forcimin e partneritetit ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së dhe dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë”, shkroi Kurti.

closevolume_off
Kujtojmë se Menendez është shprehur i shqetësuar me deklaratat e Derek Chollet në lidhje me çështjen e asociacionit, teksa është shprehur se njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë është mënyra e vetme për të ecur tutje.

- Advertisement -

“Para se të kërkojmë diçka tjetër nga palët, gjëja e parë që duhet të ndodhë, kushti precedent që duhet të ndodhë para se të rrjedhë diçka tjetër është njohja reciproke, sepse vetëm nëpërmjet njohjes reciproke dhe veprimeve që kanë të bëjnë me njohjen reciproke, mund të ketë një rrugë përpara për Kosovën”, është shprehur Menendez.

Tutje, ai u shpreh edhe kundër formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, për të cilin tha se është jo-kushtetues.

“Para së gjithash, Gjykata Kushtetuese vendosi se ishte jokushtetues siç përkufizohej sepse do të krijonte një separatë duke përfshirë qeverisjen e nivelit ekzekutiv që ne nuk mund ta kemi atë. Do të ishte sikur të kishim dy presidentë, në fund të ditës kjo nuk funksionon”, ka thënë ai.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -