8.1 C
Pristina
Friday, October 7, 2022
- Advertisement -

Krisen marrëdhëniet, Osmani sot pret Jasharajn, i reagon Kurti: Kështu prishet rregullsia në shtet

Duke parë situatën e renduar në vend të krijuar nga grevat në arsim dhe moskomunikimin në mes të Qeverisë dhe SBASHK-ut që drejtohet nga Rrahman Jasharaj, ka ndërhyrë presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e cila sot do të takohet me Jasharajn e ku do të flasin për të gjetur një zgjidhje se si të ecet përpara.

- Advertisement -

Për një ndërhyrje të tillë të presidentes duket se i ka mbetur hatri kryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, i cili përgjatë konferencës për media bashkë me ministrin Hekuran Murati e ka theksuar disa herë se si kryeministër e takon vetëm kreun e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura (BSPK-së) Atdhe Hykollin, dhe jo liderë sindikal të tjerë ndaras.

Kurti ka potencuar se nuk është në rregull që të kapërcehet Atdhe Hykolli e të takohet me liderë të degëve sindikale, shkruan Gazeta Express.

“Unë kam takuar disa herë kreun e BSPK-së, z.Atdhe Hykollin. Ndërsa ministrat e mi kanë takuar degët sindikale të BSPK-së. Nëse duam shtet duhet të ketë rregullsi. Unë s’dua të kapërcej kreun e BSPK-së e të takojë liderë të degëve sindikale, sepse ashtu ska rregullsi”, ka thënë sot Kurti në konferencë.

- Advertisement -

Ai tutje është kujdesar që ta godasë Rrahman Jasharajn, duke thënë se në të kaluarën liderë të degëve sindikale kishin krijuar lidhje direkte me kryeministra, president e ministra dhe se ishte prishur një rregull i tillë.

“Ka ndodhur ashtu në të kaluarën, kur liderë të degëve sindikale kanë krijuar lidhje direkte me politikan, president e ministra dhe e kanë prishur rregullsinë. Unë jam social-demokrat dhe organizimi sindikal është për të drejtat e punëtorëve. Por kërkesat absurde irracionale, që janë më shumë dëshira arbitrare nuk mund të ecin përpara”, ka thënë sot kreu i Qeverisë.

Kurti në konferencë për media është pyetur se “a po gabon presidentja Osmani” që do ta takojë sot Rrahman Jasharajn meqë vetë Kurti si kryeministër e ka potencuar që nuk e tejkalon BSPK-në dhe Atdhe Hykollin.

- Advertisement -

Kurti ka deklaruar sot se s’mund të flasë as për agjendën e tij meqë ka shumë takime e lërë më të të tjerëve.

 “Shikoni unë ju tregova, Unë ju tregova, agjendën time deri në fund të ditës nuk e di saktësisht sepse kam takime kah 10-15 minuta.As nuk mund të flasë për agjendën time siç ju thash e jo të të tjerëve”, ka thënë Kurti kur është insistuar nga T7 për të marrë një qëndrim për takimin e Osmanit me Jashrajn.

Në përpjekje për të gjetur një zgjidhje shefja e shtetit Vjosa Osmani ka ftuar në takim përfaqësuesit e sindikatave dhe ata të qeverisë së Kosovës. Takimi pritet të mbahet sot në orën 15:00. Lajmin për T7 e kishte konfirmuar të premten kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj.

Presidentja e vendit në një reagim që kishte bërë me 1 shtator, kishte deklaruar se në vend të gregave, duhet t’i jepet mundësi dialogut.

“Pra, në vend të grevës, e cila i dëmton nxënësit, duhet t`i jepet mundësi dialogut, i cili është në dobi të nxënësve, mësimdhënësve, institucioneve dhe organizatave të tjera.”, kishte shkaruar presidentja Osmani.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -