fbpx
0.3 C
Pristina
E shtunë, 28 Janar, 2023

Kreu i CIA-s i dërgoi një mesazh të ashpër kolegut të tij rus

Duhet Lexuar

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Rybakov tha të enjten se drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA) William Burns dhe Drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Federatës Ruse (SVR) Sergei Naryshkin diskutuan çështje “të ndjeshme”, shkruan Reuters.

Burns paralajmëroi Nariškin se çdo përdorim i armëve bërthamore do të kishte pasoja, duke përfshirë rrezikun që një gjë e tillë paraqet për stabilitetin strategjik.

- Advertisement -

Ky ishte takimi i parë ballë për ballë i zyrtarëve të lartë amerikanë dhe rusë që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden , dërgoi Burns në Moskë në fund të vitit 2021 për të paralajmëruar presidentin rus Vladimir Putin për ngritjen e ushtrisë ruse në kufirin ukrainas-rus. Burns ishte ambasador i SHBA në Rusi nga viti 2005 deri në 2008.

“Takimi mes Burns dhe Naryshkin u propozua nga amerikanët”, tha Ribakov. “Ne diskutuam çështje të ndjeshme.”

“Dialogu është në vazhdim, por nuk është i natyrës sistematike”, shtoi Ribakov. “Ne nuk i kërkuam askujt asnjë favor. Amerikanët duhet të flasin me ne aq sa ne duhet të flasim me ta.”

- Advertisement -

Ribakov tha se Rusia dhe SHBA do të kontaktojnë përsëri kur komisioni konsultativ dypalësh që merret me New START të takohet në Kajro, Egjipt, nga 29 nëntori deri më 6 dhjetor.

- Advertisement -

Të fundit

Vijojnë suImet në SHBA, tre të vrarë

Tre persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën nga të shtënat me armë në Kaliforni të shtunën...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -