4.9C
Pristina
26 Shkurt, 2021 - 04:57

Krasniqi: Nëse nuk qëndrojnë në Kuvend për zgjedhjen e Osmanit presidente, kjo parti nuk e kalon pragun, LDK e PDK marrin 10%

Opinionisti dhe njohësi i çështjeve politike në Kosovë, Faik Krasniqi, përmes një postimi në Facebook, thotë se nëse partitë politike nuk do të qëndrojnë në Kuvend, kur të votohet Vjosa Osmani presidente, atëherë përqindja e tyre në zgjedhje do të bie.

Sipas tij, AAK-ja nuk do të kalojë as pragun zgjedhor, kurse LDK e PDK do të bien në përqindje.

Postimi i plotë:

Me ose pa dëshirën e tyre partitë që u ndëshkuan rëndë në zgjedhje, kur Vjosa Osmani votohet presidente do të qëndrojnë në sallë, sepse përveç LVV, partitë e tjera nuk e kanë luksin të shkojnë përsëri në zgjedhje në rast se dështon zgjedhja e presidentit. Nismës do t’i bashkohej edhe AAK, por edhe LDK do të rrezikonte shumë. Pragun do ta kalonte, por do t’i përgjysmohej kjo përqindje e votave që i fitoi në koalicion me AKR. PDK do të binte në 10 përqind. Kësaj pune i thonë zgjidh e merre!

Të fundit

Të tjera nga rubrika