16.7 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Kosova, një nga detyrat e spinues ruse që u fut në të dhënat e NATO-s

Një hetim ka zbuluar, Maria Adela Kuhfeldt Rivera, spiunen ruse që për më shumë se 10 vjet tentoi të merrte informacione nga NATO rreth operacioneve në Kosovë, Irak dhe Afrikën e Veriut.

Për pothuajse një dekadë ajo ka krijuar lidhje miqësore e ndonjëherë edhe romantike me stafin nga Komanda e Forcave të Përbashkët Aleate dhe Flota e Gjashtë e ShBA-së në Napoli.

- Advertisement -

Por, ajo ishte një në fakt, Olga Kolobova, agjente e ushtrisë “GRU” që është shërbimi i inteligjencës ushtarake ruse, shkruan Dailystar, transmeton Klankosova.tv.

Kolobova ishte një anëtare e “Lions Club Napoli Monte Nuovo”, një klub social pranë bazës detare që frekuentohej nga personeli ushtarak.

Besohet se Kolobova po përdorte taktikën klasike të spiunazhit të “kurthit të mjaltit” për të mbledhur informacione rreth operacioneve të NATO-s në Irak, Kosovë dhe Afrikën e Veriut.

- Advertisement -

E reja e pasur dhe tërheqëse, e cila fliste disa gjuhë, magjepsi “një numër oficerësh të NATO-s” dhe në disa raste u ofroi të paguante për anëtarësimin e tyre në klub për të mbajtur kontakte të ngushta me ta.

Një oficer pranoi para hetuesve se kishte shijuar një “marrëdhënie të shkurtër romantike” me Kolobovën dhe shumë të tjerë besohet se kishin zënka me të gjatë qëndrimit të saj dhjetëvjeçar në Itali.

Kolobova u zhduk papritur nga Napoli në kohën e helmimeve në Salisbury, duke u thënë miqve se ishte shumë e sëmurë dhe kishte vendosur të shkonte në Moskë për trajtim.

- Advertisement -

Ajo gjithmonë kishte pohuar se kishte lindur në Peru dhe se babai i saj ishte gjerman.

Megjithatë, një hetim dhjetë-mujor nga gazeta italiane La Repubblica – duke punuar me një ekip të revistës gjermane Der Spiegel dhe uebsajteve investigative Bellingcat dhe The Insider – përdori softuer për njohjen e fytyrës dhe prova të tjera për të përcaktuar identitetin e saj të vërtetë.

Kolonel Shelia Bryant, e cila ishte inspektore e përgjithshme e forcave detare amerikane në Evropë dhe Afrikë në atë kohë, thotë se ajo kishte pasur gjithmonë dyshimet e saj.

“Ishte e vështirë për të kuptuar se ku i gjeti paratë e saj,” tha ajo për La Repubblica. “Ajo kishte hapur një dyqan dhe shpesh ndryshonte apartamentin e saj në zonat më të zgjuara të qytetit pa burime të besueshme të ardhurash”.

La Repubblica e përshkroi spiunen si një “Mata Hari” të ditëve moderne, e cila kishte lënë pas vetes një gjurmë zemrash të thyera, ndërsa flirtonte me një numër të lartë të personelit të marinës amerikane dhe NATO-s.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -