16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

“Kosova është Serbi”/ 30-vjeçari bën grafite nxitëse në parkun e Podujevës – e pëson keq nga policia

Grafitet që bëhen nëpër hapësira publike, shpesh herë janë nxitëse dhe banale e në këtë mënyrë ngjallin shqetësim te banorët.

Një rast i tillë ka ndodhur së fundi në Parkun i Paqes i Manqesterit në Podujevë, ku në shëtitore janë para mbishkrime ‘Kosovo je Srbija’.

- Advertisement -

Njësitet policore me të marrë informatën kanë kontaktuar rojën e parkut, i cili ka deklaruar se nuk e di se kush i ka shkruar ato grafite.

Pas veprimeve hetimore të ndërmarra nga Policia, është arritur që të identifikohet personi i dyshuar, i cili u arrestua e më pas u shoqërua në stacion policor për intervistim.

Para hetuesve policorë, 32-vjeçari ka deklaruar se nuk është shtyrë nga askush që t’i bëjë ato grafite, por për to është ‘inspiruar’ nga situata e tensionuar në veri të vendit. Ai po ashtu ka pranuar se ka bërë edhe grafite tjera me përmbajtje banale dhe erotike.

- Advertisement -

Me urdhër të prokurorit, rasti është iniciuar ‘Nxitje e përçarjes dhe mosdurimit’.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -