17.1 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për Energjinë

Kosova dhe Serbia janë pajtuar për miratimin e udhërrëfyesit për zbatimin e Marrëveshjeve për Energjinë në kuadër të dialogut të Brukselit.

Lajmin e ka bërë të ditur emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak. Laçak e ka quajtur këtë një hap të madh përpara në procesin e dialogut.

“Me kënaqësi të njoftoj se Kosova dhe Serbia sapo miratuan Udhërrëfyesin për Zbatimin e Marrëveshjeve të Energjisë në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Ky është një hap i madh përpara”, ka shkruar Lajcak.

Kujtojmë se Lajçak gjatë javës së kaluar tha se është në organizim e sipër të një takimi në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq.

Sipas tij, takimi pritet të realizohet para pushimeve të verës.

Të fundit
Lajme të lidhura